Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zielone światło od wojewody

Jest pozwolenie na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police. Decyzję dla Grupy Azoty Polyolefins S.A. podpisał wicewojewoda Marek Subocz.

Projekt przewiduje m.in. budowę dwóch kriogenicznych naziemnych zbiorników na propan o pojemności 40 tys. m3 oraz jednego kriogenicznego zbiornika naziemnego na etylen o pojemności 12 tys. m3. Zagospodarowanie terenu obejmie nabrzeże dalbowe wraz z pomostem przeładunkowym, podziemną komorę pompowni ścieków sanitarnych, budynki: sterowni, stacji transformatorowej i pompowni przeciwpożarowej, drogi pożarowe i serwisowe i rurociągi technologiczne do transportu produktów propanu i etylenu.

- Pozwolenie daje możliwość rozpoczęcia realizacji jednej z największych inwestycji petrochemicznych w polskim i europejskim przemyśle – mówi wicewojewoda Marek Subocz – To ogromna szansa na rozwój gospodarczy całego regionu Pomorza Zachodniego.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Umowa na realizację projektu „Polimery Police” pomiędzy Grupą Azoty Polyoelfins a Hyundai Engineering Co., Ltd. została zawarta w Policach 11 maja br., w obecności m.in. wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na IV kwartał 2022 r.

Projekt „Polimery Police” jest strategicznym przedsięwzięciem Grupy Kapitałowej Grupa Azoty realizowanym przez spółkę celową (SPV) Grupa Azoty Polyolefins S. A. To jedna z największych inwestycji chemicznych w tej części Europy. Celem przedsięwzięcia jest wybudowanie kompleksu petrochemicznego o mocy produkcyjnej 437 tys. ton polipropylenu rocznie, w którego zakres wejdą:

- instalacja do produkcji propylenu (PDH),

- instalacja do produkcji polipropylenu (PP),

- terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoportu),

- infrastruktura logistyczna,

- instalacja pomocnicza.

Obie instalacje – PDH oraz PP - zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne technologie (odpowiednio: Oleflex koncernu Honeywell UOP oraz Unipol firmy Grace Technologies) umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama