Głównym zadaniem uczestników konkursu było zmierzenie się z jednym z wyzwań, przygotowanych przez naukowców z NASA. Opracowane rozwiązania koncepcyjne i aplikacje mogą być wykorzystane w badaniach i eksploracji kosmosu.
Zespół w składzie - Dawid Dziwisz, Mateusz Pieńkowski, Radosław Proczak i Helena Wojtycza - stworzył aplikację OrbitVue, która gromadzi dane zbierane przez satelity. Stanowi ona wyjątkowe kompendium wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej, satelitów i ich wpływu na nasze życie.
W wielkim finale znalazł się również Michał Matera, który jest współautorem aplikacji ICFire zbierającej dane z satelity o pożarach na całym świecie i nakładającej je na Google Maps. Aplikacja ta umożliwia zgłaszanie pożarów przez użytkowników z możliwością potwierdzania i dołączania do zgłoszeń oraz przesyłania zdjęć, wysyła SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających w pobliżu pożaru wraz z linkiem do lokalizacji w Google Maps. ICFire stanowi dodatkowy kanał wsparcia dla infolinii ratunkowej.
Wystarczy, że jedna osoba zgłosi pożar w aplikacji, aby pozostali świadkowie mogli go potwierdzić i zwiększyć jego priorytet. W przypadku infolinii wiele zgłoszeń tego samego zdarzenia powoduje kolejki blokujące możliwość zgłaszania innych zdarzeń – powiedział Michał Matera, student Wydziału Elektrycznego.
Projekty uczestników konkursu pomogą w prowadzeniu badań naukowych oraz popularyzacji nauki. Wyniki wielkiego finału zostaną ogłoszone przez NASA – National Aeronautics and Space Administration w styczniu 2020 r.
Napisz komentarz
Komentarze