Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

16 października obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku występuje u około 400 000 Europejczyków, z czego w ok. 350 000 przypadków zdarza się to poza szpitalem: na ulicy, w pracy, w trakcie ćwiczeń fizycznych lub w domu. Szacuje się, że w Polsce w wyniku NZK umiera każdego dnia ok. 90 osób. Jaką wiedzę na temat pierwszej pomocy mają Polacy i jak wielu z nich, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, byłoby w stanie odpowiednio zareagować?
  • Źródło: Marzena Żeligowska, LUX MED

Autor: Lux Med

Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety resuscytacja podejmowana jest jedynie w 1 na 5 przypadków pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia. Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, a jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.

Złote minuty dla życia

 
 

-Nagłe zatrzymanie krążenia, w skrócie NZK, jest nieoczekiwanym wstrzymaniem mechanicznej pracy serca, w wyniku którego ustaje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W efekcie dochodzi do ostrego niedotlenienia narządów i tkanek. W czasie kilku sekund od ustania krążenia następuje utrata przytomności, zatrzymanie oddychania i rozpoczyna się obumieranie komórek mózgu, który jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie. Pozostawienie poszkodowanego bez pomocy, praktycznie po 7-10 minutach, prowadzi do nieodwracalnych zmian i jego śmierci. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie czynności resuscytacyjnych przez świadków zdarzenia - mówi Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED

Szybkie podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadka zdarzenia może 2, a nawet 3-krotnie zwiększyć szansę poszkodowanego na przeżycie. Warto pamiętać, że z każdą minutą szanse te maleją o ok. 10%. Dlatego tak ważne jest podnoszenie w społeczeństwie świadomości na temat potrzeby edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Polacy chcą się szkolić z udzielania pierwszej pomocy

Jak wynika z badania „Pierwsza Pomoc”, zrealizowanego przez Kantar Public w 2018 r. na zlecenie Grupy LUX MED, 85 proc. ankietowanych stwierdziło, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest potrzebna, ale aż 69 proc. dorosłych Polaków nigdy nie uczestniczyło w tego rodzaju kursach i źle ocenia swoje kwalifikacje w zakresie ratowania ludzkiego zdrowia i życia. 89 proc. respondentów chciałoby też nabyć te umiejętności od osób odpowiednio przeszkolonych, w tym tych, które na co dzień zajmują się ratowaniem zdrowia i życia innych – lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek.
 
Teoretyczna i praktyczna wiedza z zakresu ratowania zdrowia i życia jest niezwykle ważna. Warto nabyć takie umiejętności już w wieku szkolnym. Realizowane przez Akademię Ratownictwa LUX MED w różnych miastach Polski warsztaty z udzielania pierwszej pomocy pokazują, jak potrzebna jest edukacja w tym zakresie już od najmłodszych lat. Utrwalanie schematów prawidłowego postępowania w przypadku nagłych zdarzeń pozwala oswoić dzieci i młodzież z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Wiedza zdobyta podczas zajęć może jednocześnie wpłynąć w przyszłości na ich reakcję w przypadku, gdy staną się świadkami zdarzenia zagrażającego czyjemuś zdrowiu lub życiu. Zdarza się jednak, że w sytuacji silnego i nagłego stresu zarówno dorośli, jak i dzieci, zapominają nawet, jaki jest numer alarmowy Pogotowia Ratunkowego. Warto na wszelki wypadek „wyposażyć” się w narzędzie, które może okazać się przydatne w takiej sytuacji.

Pierwsza Pomoc w telefonie – miej ją zawsze przy sobie

Bezpłatna aplikacja Pierwsza Pomoc LUX MED, której najnowsza wersja pojawi się już wkrótce w sklepach App Store i Google Play, została opracowana jako wsparcie świadków nagłych wypadków i zdarzeń, w których konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy, na przykład w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Znajdziemy tam informacje, jak bezpiecznie ułożyć nieprzytomną osobę lub w jaki sposób podjąć i prowadzić reanimację do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Dostępne są również porady dotyczące postępowania z poszkodowanymi w różnego rodzaju innych nagłych zdarzeniach, jak: oparzenia, odmrożenia, krwotoki, porażenie prądem czy zatrucia.
 
 

-Przygotowaliśmy schematy postępowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w praktyczne narzędzia, jak: latarka, metronom czy funkcja wprowadzenia indywidualnych danych medycznych, np. grupa krwi, imię i nazwisko. Możliwe jest także bezpośrednie połączenie ze służbami ratowniczymi za pomocą jednego przycisku. Jest łatwa w użyciu i intuicyjnie prowadzi przez kolejne etapy schematów postępowania. W dzisiejszych czasach taka aplikacja to niezbędnik w naszych telefonach - mówi Maciej Pająk – dyrektor Ratownictwa Medycznego LUX MED

Reakcja w sytuacji nagłego zdarzenia jest naszym obowiązkiem, ale powinna stać się także zwykłym odruchem. Jeśli nadal nie wiecie, jak udzielać pierwszej pomocy – koniecznie zapiszcie się na profesjonalny kurs pierwszej pomocy!
 
 
 
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama