Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Eliza Hołubowska kulturalnym ambasadorem Pomorza Zachodniego! Nagrody Pro Arte wręczone

Poznaliśmy laureatów artystycznych nagród marszałka województwa zachodniopomorskiego „Pro Arte”. To tancerka, choreografka i animatorka kultury Eliza Hołubowska, aktorka i edukatorka teatralna Małgorzata Iwańska, gitarzysta i kompozytor Cezary Strokosz oraz słynny Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. Wręczenie nagród odbyło się w sobotę 5 października br. w Operze na Zamku w Szczecinie.

-Dziękuję za to, że potraficie muzyką, słowem, obrazem i tańcem tworzyć naszą rzeczywistość, powodować, że staje się ona piękniejsza. To Waszą pasją, emocjami i zdolnościami malujecie nam świat – mówił podczas gali członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek, który wręczył statuetki laureatom.

 

Nagrody „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim przyznawane są od 2012. Zwycięzcy wybierani są przez kapitułę konkursu, w skład której wchodzą m.in. dziennikarze szczecińskich mediów. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 10 000 zł.

 

Zwycięzcami siódmej edycji zostali:

 

1. Eliza Hołubowska – zawodowa tancerka, instruktor tańca, choreograf i fizjoterapeutka. Absolwentka studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Zielonogórskim, a także wykładowca Zespołu Szkół Artystycznych Top – Art. i Studiów Podyplomowych na kierunku pedagogika tańca w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie. Juror i instruktor na festiwalach tanecznych. Związana z Teatrem Tańca EGO VUW 2009 r., gdzie od początku pełni funkcje szefa artystycznego zespołu. Współtwórczyni kilku międzynarodowych projektów realizowanych przez Teatr Kana. Powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Małych Form Ruchowych Jesienna Scena Tańca.

 

2. Małgorzata Iwańska - aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie od roku 1986. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Krypta, sceną kabaretową Piwnica przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich i Teatrem Kameralnym w Szczecinie oraz POSK w Londynie. Od roku 1997 jest członkiem Towarzystwa Kultury Teatralnej w ramach, którego prowadzi zajęcia z edukacji teatralnej z młodzieżą województwa zachodniopomorskiego. Za tę działalność otrzymała w roku 2003 nagrodę Ministerstwa Kultury. Śpiewa piosenki aktorskie i kabaretowe. Występowała m.in. na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

 

3. Cezary Bernard Strokosz – gitarzysta, kompozytor, pedagog, juror w festiwalach, konkursach i warsztatach gitarowych, propagator gitary klasycznej. Dyrektor festiwali muzyki gitarowej w Lubinie, Gryficach i Trzęsaczu. Nagradzany za działalność muzyczną, teatralną i poetycką. Jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Organizator Międzynarodowego Festiwalu „Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej” oraz dyrektor artystyczny „Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej Gryfice-Trzebiatów”. Koncertował m.in. w Japonii, Niemczech, Francji, Szwajcarii oraz Czechach. Od 2004, prowadząc Agencję Artystyczną „Preludio” stał się współorganizatorem, a zarazem dyrektorem artystycznym „Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu”.

 

4. Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – powstał z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat. Łączy to co stare – bogactwo polskiej tradycji – i młode – ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii. Sięgając do źródeł polskiego folkloru zespół stworzył repertuar przedstawiający tańce i pieśni różnych regionów Polski. Na przestrzeni dekady, zespół skupiający początkowo kilkoro tancerzy, rozrósł się i dziś angażuje w swoją działalność blisko dwustu artystów, podzielonych na różne grupy wiekowe. W repertuarze zespołu zobaczyć można m.in. tańce kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie oraz narodowe. Od 2007 roku Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie jest organizatorem cyklicznych koncertów pod nazwą „W podróży do źródeł”, którego celem jest pokazanie własnych korzeni kulturowych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama