Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 19:57
Reklama

Na Międzyodrze pieniędzy zabrakło z Banku Światowego, ale nadzieja nie umarła

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poważnie podchodzi do tematu rewitalizacji Międzyodrza. Teren ten musi zostać odpowiednio zinwentaryzowany i doprowadzony do stanu równowagi środowiskowej, przeciwpowodziowej i ekologicznej. W ubiegłym tygodniu z mieszkańcami Gryfina spotkał się minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, na miejscu obecni byli także pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Na Międzyodrze  pieniędzy zabrakło  z Banku Światowego, ale nadzieja nie umarła
Minister Gróbarczyk podczas piątkowego spotkania w Gryfinie.

Przyjęto założenia pracy nad koncepcją zmian w rejonie Międzyodrza do których zaproszonych będzie szereg jednostek, w tym m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Spotkanie z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem oraz dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Markiem Duklanowskim odbyło się w Gryfinie w miniony piątek, 20 września. Podczas spotkania przedstawiony został plan działań dla Międzyodrza w najbliższych miesiącach.

Pragniemy uspokoić mieszkańców, których zaniepokoiła informacja o tym, że zaniechana została realizacja poprawy retencyjności Odry i Wisły ze środków Banku Światowego na tym obszarze. Taka decyzja wiąże się z oceną efektywności takiej inwestycji. Specjaliści Wód Polskich oraz realizatorzy zadania zaproponowali rozwiązanie alternatywne, które będzie bardziej opłacalne pod kątem środowiskowym oraz turystycznym. Inwestycja będzie więc zrealizowana przez Wody Polskie oraz przy wsparciu jednostek z którymi współpracujemy – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

-Celem realizacji tego zadania jest uruchomienie tego terenu, na pewno doprowadzenie go może nie w całej części, ale w bardzo dużym stopniu do stanu pierworodnego, aby odbyło się pogłębienie, a przede wszystkim możliwość takiej turystycznej żeglugi, która wydaje się, że może bardzo uatrakcyjnić Gryfino —mówił podczas spotkania z mieszkańcami minister Marek Gróbarczyk.

Wody Polskie zakładają wykonanie inwestycji na Międzyodrzu w ramach realizowanych przez siebie projektów ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Inwestycje będą poprawiać retencję na wspomnianym obszarze, ale Międzyodrze wymaga kompleksowej ochrony, która ma znaczenie także pod kątem turystycznym i ekologicznym.

Opracowywane przez nas rozwiązania łączą konieczność poprawy retencji w tym miejscu, ale i chcemy spełnić oczekiwania środowiska wodnego, które widzi w Międzyodrzu wielki potencjał do rozwoju m.in. turystyki kajakowej. Naszym podstawowym celem jest ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, ale często realizacja obu zadań idzie ze sobą w parze – wyjaśnia Marek Duklanowski.

Inwestycja mogłaby rozpocząć się w roku 2021. 

Podczas piątkowego spotkania pojawiła się sugestia organizacji szerokiego spotkania w sprawie przyszłości Międzyodrza. Pomysł ten został pozytywnie oceniony i Wody Polskie deklarują chęć organizacji takiego wydarzenia na początku października.

Dokładny termin „Okrągłego stołu dla Międzyodrza” zostanie Państwu przedstawiony po ustalenia z Urzędem Gminy w Gryfinie.

Michał Kaczmarek

Rzecznik Prasowy. Kierownik Działu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie

O spotkaniu pisaliśmy też tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/33798,przed-wyborami-daja-nadzieje-na-zagospodarowanie-miedzyodrza

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama