Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 08:27
Reklama

Rusza kolejna edycja akcji Masz Głos!

W całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę lokalnie i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Realizatorzy – Fundacja Batorego wraz z organizacjami partnerskimi – zapraszają do udziału w akcji wszystkich, którzy chcą coś zmienić i mają pomysł na ścieżkę rowerową, lepiej oświetloną drogę albo warsztaty dla rodzin. Zapisy trwają na stronie www.maszglos.pl. Dotychczas w akcji wzięli udział aktywni mieszkańcy i mieszkanki z 1/3 gmin w Polsce.
Rusza kolejna edycja akcji Masz Głos!

Ludzie tego potrzebują

Akcja Masz Głos przynosi pozytywne zmiany – w ostatniej edycji aż 90% uczestników załatwiło sprawę istotną dla swojej społeczności lokalnej, np. Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom – Mammograf” zorganizowało cykl spotkań mieszkanek i mieszkańców z przedstawicielami władz oraz upiększyło fragment miejskiej przestrzeni, Fundacja Lepsze Niepołomice powołała Niepołomicki Alarm Smogowy i działa na rzecz czystości powietrza, w Konarzewie dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Razem dla Konarzewa powstaje ścieżka pieszo-rowerowa. Jak potrzebny jest taki program wspierania aktywności lokalnej jak akcja Masz Głos, pokazuje także badanie CBOS dotyczące zaangażowania społecznego. Większość Polek i Polaków twierdzi w nim, że ma poczucie wpływu mieszkańców ich miejscowości na sprawy lokalne (CBOS, 2018), ale aż dwie trzecie nie wie, w jaki sposób można przy tym współpracować z samorządem. Właśnie to zmienia akcja Masz Głos.

Od razu na początku akcji nastawiliśmy się na rozwijanie współpracy z władzami samorządowymi. Wiedzieliśmy, że w ten sposób ludzie zyskają poczucie wpływu na to, co dzieje się w ich miejscowościach. Dziś widać, że tam, gdzie są uczestnicy akcji Masz Głos, zawsze coś zmienia się na lepsze – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór z Fundacji im. Stefana Batorego.

Masz Głos jest wszędzie

Choć centrum zarządzania akcją Masz Głos jest Warszawa, program działa we wszystkich regionach Polski. Jego uczestnicy i uczestniczki działają zarówno w gminie Kampinos na Mazowszu, w Słupsku (pomorskie), jak i w Żarach (lubuskie) czy w Kluczborku (opolskie). Od 2006 roku akcja objęła juz ponad 700 gmin w Polsce. Taki zasięg jest możliwy dzięki pracy koordynatorów i koordynatorek, na co dzień związanych z organizacjami partnerskimi, które funkcjonują w poszczególnych województwach. Są to: Stowarzyszenie POLITES ze Szczecina, Fundacja Aktywności Lokalnej z Poznania, Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic i Fundacja SocLab z Białegostoku. Dzięki temu koordynatorzy są dostępni dla uczestników i mogą osobiście wspierać ich w realizowaniu projektów, podpowiadać skuteczne rozwiązania prawne, znają też lokalne środowisko oraz jego potrzeby. Wsparcie koordynatorów w czasie trwania akcji Masz Głosdoceniła zdecydowana większość uczestników i uczestniczek ostatniej edycji (z raportu dla Masz Głos, czerwiec 2019).

Samorząd to my

Celem akcji Masz Głos jest zarówno angażowanie ludzi lokalnie w kształtowanie swojego otoczenia, ale także budowanie dialogu i z innymi mieszkańcami oraz samorządem. Aby wyremontować drogę wiejską czy poprawić oświetlenie w okolicy, potrzebna jest wiedza jak zgłosić inicjatywę lokalną albo pozyskać środki na działanie w ramach budżetu obywatelskiego. Eksperci akcji pomagają uczestnikom akcji zastosować właściwe narzędzie partycypacji do realizacji ich planów. Za najskuteczniejsze działania rokrocznie wręczana jest na Zamku Królewskim w Warszawie nagroda Super Samorząd. Otrzymują ją zarówno uczestnicy akcji, jak i władze, które podjęły współpracę z mieszkańcami i mieszkankami – obydwie strony doceniane są za skuteczność, otwartość i dialog.

Po wertepach do celu

Czasami droga do nagrody jest wyboista, i to dosłownie. W gminie Węgorzewo (warmińsko-mazurskie) zmiana zaczęła się od wspólnej przejażdżki radnych z uczestnikami akcji Masz Głos po wiejskich wertepach. Skutecznie przekonało to włodarzy, że mieszkańcom bardziej potrzebne są dobrej jakości wiejskie drogi niż budowa kosztowanego centrum kultury. Znalazły się na to środki w budżecie gminy, a projekt uchwały o remoncie zniszczonych dróg został wypracowany podczas warsztatów mieszkańców z urzędnikami.

Szkolenie z pierwszych kroków

Impulsem do działania może być udział w szkoleniach wojewódzkich akcji Masz Głos, które we wrześniu odbywają się w całej Polsce. Są bezpłatne i otwarte zarówno dla osób, które jeszcze nie mają doświadczenia w aktywności lokalnej, ale mają chęci do działania, jak i dla osób z doświadczeniem. Aby wziąć udział w szkoleniu, trzeba zgłosić się przez formularz rejestracyjny. Liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji o szkoleniach i o akcji Masz Głos na www.maszglos.pl

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Akcja Masz Głos jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, realizowanym od 2006 r. przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z organizacjami partnerskimi. W edycji 2019/2020 są to: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab. Akcja Masz Głos pomaga osobom aktywnym lokalnie lub gotowym zaangażować się w działanie, jak dokonywać zmian w najbliższym otoczeniu zgodnie z potrzebami mieszkanek i mieszkańców oraz we współpracy z władzami samorządowymi. Udział w akcji jest bezpłatny i zapewnia dostęp do wiedzy, szkoleń oraz wsparcia w rozwiązywaniu problemów lokalnych, którego udzielają koordynatorzy Masz Głos, działający regionalnie w całej Polsce. We wrześniu trwa nabór do akcji na stronie www.maszglos.pl Prowadzone są także bezpłatne szkolenia wojewódzkie dla zainteresowanych aktywnością lokalną. Rejestracja na szkolenia na stronie akcji i na Facebooku Masz Głos: https://www.maszglos.pl/o-akcji/dolacz/

Więcej o akcji Masz Głos mówi koordynatorka - Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama