Projekt „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” – jako jedyny z Polski – walczy o zwycięstwo w europejskim konkursu REGIO Stars 2019. W czwartek, 22 sierpnia Pierre Holland, przedstawiciel Komisji Europejskiej, przygotowywał materiał video o przedsięwzięciu z Pomorza Zachodniego. Z kamerą odwiedził m.in. mieszkanie modelowe przy ulicy Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Materiał zobaczymy 9 października, podczas finału konkursu w Brukseli.
Współpraca popłaca
Pomysł na realizację projektu, który ma stworzyć ofertę usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych oraz ich rodzin zrodził się w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Do wspólnej pracy zaproszono parterów: Fundację Nauka dla Środowiska, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Współpraca, która rozpoczęła się w styczniu 2018 r. zaowocowała otwarciem mieszkań wytchnieniowych w Szczecinie i Kołobrzegu, organizacją cyklicznych szkoleń dla opiekunów osób niesamodzielnych, dofinansowaniem remontów mieszkań osób zależnych czy rozwojem sąsiedzkich usług opiekuńczych. Prowadzone są też prace nad wdrażaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym telecentrum. – Sztuką było znaleźć „najlepszych z najlepszych” w sferze społecznej i razem wypracować całą inżynierię projektu. Łącząc siły podmiotów publicznych i niepublicznych pokazujemy, że razem możemy naprawdę więcej – mówi Dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz. – Każdy ma ściśle określone zadania, które najbardziej pasują do prowadzonej działalności czy formy prawnej partnera. Wszyscy razem natomiast dbamy o najwyższą jakość każdego elementu projektu.
Mieszkania inne niż wszystkie
Mieszkania wytchnieniowe prowadzone są przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Organizacje zapewniają całodobową opiekę dziecku z niepełnosprawnością lub osobie dorosłej na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe czy potrzebę odpoczynku. W ramach wsparcia odbywają się zajęcia rehabilitacyjne oraz różne programy aktywizacyjne.
-Miarą naszego człowieczeństwa jest to, jak pomagamy najsłabszym. Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Skala wyzwań jest ogromna, dlatego jako Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przecieramy pewne drogi, tworzymy pilotażowe programy i systemowe rozwiązania – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas otwarcia mieszkania na szczecińskim Niebuszewie.
Pomoże też smartfon
Ważną częścią projektu jest wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (np. telecentrum) oraz dofinansowanie remontów mieszkań osób zależnych, by likwidować bariery architektoniczne. Za tę część odpowiada Fundacja Nauka dla Środowiska, lider projektu. Organizacja przygotowuje aplikację w formie funkcjonalnego i przejrzystego kalendarza. Z rozwiązania skorzystają np. firmy opiekuńcze oraz ośrodki pomocy społecznej świadczące usługi opiekuńcze.
Mieszkanie idealne
Działania Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej obejmują kilka obszarów. To szkolenia dla opiekunów i rodzin osób z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej. Prowadzone są one w specjalnie przygotowanym mieszkaniu przy ulicy Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. W pokoju umieszczono również specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne z geriatrycznym manekinem pielęgnacyjnym, na którym można uczyć się podawania insuliny, pomiaru poziomu cukru czy zmian opatrunku i pielęgnacji odleżyn. Kolejne takie spotkanie odbędzie się 30 sierpnia 2019 r. Są jeszcze wolne miejsca.
ROPS oferuje również indywidualne poradnictwo architektoniczne. W Ośrodku dowiemy się, jak dostosować konkretne mieszkania do potrzeb osoby niesamodzielnej. W przypadku dalszej kwalifikacji, wykonywany jest projekt architektoniczny. W indywidualnych przypadkach, lider projektu kwalifikuje mieszkanie do remontu. ROPS odpowiada także za stworzenie Regionalnego Portalu Informacyjno-Doradczego wraz z bazą dostępności obiektów użyteczności publicznej (baza wiedzy:dobrewsparcie.wzp.pl).
Zauważeni w Europie
Projekt „Dobre wsparcie” znalazł się w finale europejskiego konkursu REGIO Stars 2019. To duże wyróżnienie. Każdego roku Komisja Europejska nagradza projekty finansowane z unijnych funduszy, które proponują nowe podejścia do rozwoju regionalnego. W tym roku wśród 199 zgłoszonych projektów z całej Europy do finału jury wybrało 24 przedsięwzięcia. Doceniono także społeczny projekt z Pomorza Zachodniego.
-W regionie, w Polsce realizuje się wiele ważnych społecznie projektów, dofinansowanych ze środków UE, ale nasz wyróżnia się trzema cechami. Po pierwsze jest to kompleksowość działań. Oferujemy wysokiej jakości usługi szyte na miarę poszczególnych osób i rodzin. Nie osiągnęlibyśmy tego bez drugiego filaru, a więc partnerskiej współpracy administracji z organizacjami pozarządowymi. I po trzecie najważniejsze, udało nam się zdobyć zaufanie mieszkańców. Po kolejnym spotkaniu z beneficjentem, mailu z podziękowaniami za konkretną pomoc, mam wrażenie, że nie tylko rozwiązujemy dany problem życiowy, ale że przywracamy należne miejsce samorządowi. Przywracamy wiarę i zaufanie do służb publicznych i społecznych w regionie – mówi Dorota Rybarska-Jarosz.
Wspólne działania projektowe zostały także zauważone w innym konkursie. W lipcu Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego został nominowany do nagrody „Innowacje w Polityce 2019” w kategorii jakość życia. Kandydaturę Olgierda Geblewicza wskazali mieszkańcy Pomorza Zachodniego, którzy docenili partnerski przedsięwzięcie, w tym pomoc oferowaną w mieszkaniach wytchnieniowych.
Tu też pomogły eurofundusze
Projekt „Dobre wsparcie” realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w wysokości ponad 8,5 mln zł. Wsparciem ma zostać objętych łącznie 600 osób z województwa zachodniopomorskiego. Jest realizowany od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r.
Napisz komentarz
Komentarze