W tym dniu Kołbacz stał się centrum wydarzeń w gminie, a czas trwania imprezy ”Bawimy się na trzeźwo” dostosowano do zapowiadanego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu koncertu muzyki dawnej zorganizowanego przez Fundację Akademii Muzyki Dawnej.
Jak zapowiadaliśmy, wystąpił Sławek Pyrko - profilaktyk - praktyk, terapeuta uzależnień a jednocześnie muzyk, ze swoim programem muzycznym pt.: „Porozmawiajmy o życiu”, który przez cały czas trwania imprezy przeprowadził wiele rozmów indywidualnych z mieszkańcami borykającymi się w swoich rodzinach z problemami uzależnień.
Odwiedził nas również ks. Maciej Czaczyk (29 czerwca 2019 roku przyjął święcenia kapłańskie) zwycięzca „Must Be The Music” w 2011 roku, który spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, ponieważ dla wielu odbiorców, którzy śledzili karierę zwycięzcy programu, było to duże przeżycie. Ks. Maciej m.in. wykonał utwór, którym podbił serca jurorów „Must Be The Music”, a potem spędził miło czas na rozmowach z naszymi mieszkańcami, którzy mieli do niego wiele, wiele pytań.
Z bezpośrednich relacji uczestników wiadomo, że na imprezie każdy mógł znaleźć akcent któremu poświęcił chwilę swojego czasu z zakresu zdrowia, edukacji, urody czy zabawy. Dla dzieci zapewniono strefę zabaw, malowanie buziek, prezentację sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej z Kołbacza, małe szkolenie z pierwszej pomocy po którym dziecko otrzymywało dyplom oraz przejazd kolejką Express Glinna, która zawsze cieszy się popularnością (nie tylko dzieci) oraz warsztatów ceramicznych.
Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze, Wodna Sekcja Psów Ratowniczych i Stowarzyszenie „Misie ratują dzieci” bardzo aktywnie edukowały mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy (ludziom i naszym pupilom) - a zbiórka misiów niezbędnych przy wypadkach z udziałem dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania.
Wydarzenie było również doskonałym czasem do przekazania informacji mieszkańcom przez dzielnicowych KPP w Gryfinie w ramach projektu „Senior plus” o zagrożeniach na jakie są narażone osoby starsze, oraz projekt „wakacje z wyobraźnią”, gdzie - jak sama nazwa wskazuje- należy z rozwagą korzystać z atrakcji, spędzić bezpiecznie wolny czas w trakcie wakacji i pamiętać, że w każdej sytuacji każdy ma prawo odmówić picia alkoholu lub użycia narkotyku i nie należy się z tego tłumaczyć, bo odmowa nie jest oznaką słabości.
Zadbano również o podniebienie naszych gości, którym serwowano tradycyjną grochówkę, kiełbaski, napoje, watę cukrową, a z nowości smalczyk i ciasto wegańskie. Nie zabrakło słodkości, a panie z Koła Emerytów Towarzystwa Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej jak zawsze serwowały pyszne domowe ciasta. Natomiast Agnieszka i Leszek Jägerowie - członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego serwowali wiktuały począwszy od lemoniady z pokrzywy po „powidła radziszewskie”.
Po posileniu się, lekarka Joanna Kostrzewa sprawdzała, jaki to miało wpływ na poziom cukru i ciśnienia, za co serdecznie dziękujemy.
Nie zabrakło również zabaw, konkursów z nagrodami i innych niespodzianek, a najlepszą rekomendacją imprezy jest podsumowanie jednego z uczestników „dziękujemy za świetnie zorganizowaną, ciekawą imprezę. Osobiście od 20 lat nie miałem ani miligrama alkoholu w ustach! ….
Reasumując, można bawić się na trzeźwo!
Napisz komentarz
Komentarze