Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:18
Reklama dotacje rpo
Reklama

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Przeszło 3,1 miliona – kwota obniżonych i cofniętych świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości dotyczące wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. w Zachodniopomorskiem wydano 690 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. W ich efekcie oszczędności są już wyższe niż w całym 2018 roku.
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Przeszło 3,1 miliona – kwota obniżonych i cofniętych świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać.

 

W województwie zachodniopomorskim od stycznia do czerwca 2019 r. ZUS przeprowadził ponad 13 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W Szczecinie wydano 279 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego, natomiast w Koszalinie było ich 411. Kwota oszczędności z tego tytułu przekroczyła 918 tys. złotych (Szczecin ponad 265 tys. zł, Koszalin 653 tys. złotych). Dla porównania w całym zeszłym roku w wyniku kontroli ograniczono w regionie wypłatę świadczeń pieniężnych na kwotę ponad 644 tys. złotych.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżenia podstawy obliczenia wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia. Czyli na przykład rozwiązała umowę o pracę lub umowa ta wygasła. Wysokość świadczenia jest ograniczana w takim przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu od początku roku do czerwca w Zachodniopomorskiem 1416 osób miało obniżone wypłaty. Oszczędności na tej podstawie wyniosły niemal 2,2 mln złotych (Szczecin prawie 1,7 mln zł, Koszalin ok. 500 tys. złotych).

 

W całym kraju łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I półroczu 2019 r. wyniosła 104,2 mln złotych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama