Ludzie, którzy porzucają śmieci w różnych miejscach, często myślą, że pozostaną anonimowi. Okazuje się jednak, iż identyfikacja sprawców wcale nie jest taka trudna. Można bowiem uchwycić tablicę rejestracyjną oraz wizerunek sprawcy. W przypadku poważnego przewinienia może on zostać wykorzystany przez odpowiednie organy w celu znalezienia przestępcy. Chyba nikt nie chciałby, aby jego wizerunek znalazł się w policyjnych kartotekach…
Poza tym często śmieci mogą być dość charakterystyczne – wystarczy, że sąsiad widział dane meble u kogoś w mieszkaniu i już z łatwością może wskazać tę osobę. Ponadto często ludzie wśród swoich śmieci zostawiają dane kontaktowe, na przykład na dokumentach czy wizytówkach, więc znalezienie ich jest naprawdę łatwe.
Wciąż panuje przekonanie, że wspólne oznacza niczyje. Nic bardziej mylnego! Jeżeli chcesz cieszyć się czystymi ulicami, zachwycającymi roślinnością parkami czy komunikacją miejską wolną od nieprzyjemnych zapachów – zatroszcz się o wspólne dobro. Jeśli każdy będzie wyrzucał swoje śmieci gdzie popadnie, przestrzeń publiczna nigdy nie będzie dobrze wyglądała.
Wdzięczna za rozsądne gospodarowanie odpadami z pewnością będzie natura. Brak śmieci w lesie pozytywnie wpłynie na naturalne środowisko wielu organizmów. Dzięki recyklingowi będzie można ponownie wykorzystać odnawialne produkty i tym samym ograniczyć wysyp nieczystości. Pamiętaj, że czyste środowisko jest gwarancją zdrowia jego mieszkańców, czyli także Twojego.
Jeżeli powyższe argumenty nie przekonują Cię, że warto zadbać o to, by umieszczać śmieci wyłącznie w dozwolonych miejscach, czytaj dalej.
Dobrze jest pamiętać, że prawo jednoznacznie chroni środowisko i przewiduje surowe kary za porzucanie śmieci na przykład w lesie czy na ulicy. Takie działanie jest traktowane jako wykroczenie, za które grozi kara w wysokości minimum 500 złotych. W przypadku udowodnionego wyrzucania większej ilości odpadów na teren zielony, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia nawet 5 tysięcy złotych lub odrobienia prac społecznych. W razie niewywiązania się z tych obowiązków, można nawet trafić do więzienia na 30 dni.
Dlatego apelujemy do mieszkańców gminy, aby reagowali na takie sytuacje i zgłaszali je do Urzędu Miasta – tel. 91 41 48 001 (wew.31) lub anonimowo na e-mail [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze