Tym razem bliźniaki Kuba i Buba zapraszają najmłodszych czytelników do szpitala, którzy oczami bohaterów, poznają świat opieki zdrowotnej oraz przysługujące im prawa. Dowiadują się, dlaczego warto słuchać lekarza, do kogo zwrócić się o pomoc, kiedy ktoś bliski zachoruje, czym jest tajemnica lekarska, a także co można, a czego nie wolno robić w szpitalu.
Poprzez czytaną wersję książki chcieliśmy dotrzeć również do tych dzieci, które z powodów zdrowotnych nie mogą samodzielnie przeczytać książki - podkreśla Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.
Książka w formie audiobooka trafia do rąk dzieci przeszło 5 miesięcy po wydaniu książki o tym samym tytule. Publikacja w formie płyty CD została także wzbogacona o książeczkę, zawierająca gry i zabawy z wersji książkowej wydawnictwa, która ma uprzyjemnić małym pacjentom pobyt w placówkach szpitalnych.
Audiobook został wydany półtora roku po opracowaniu Karty Praw Dziecka - Pacjenta przez Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta. W Karcie zostały zapisane w zwięzły i zrozumiały sposób prawa przysługujące dzieciom i ich opiekunom. Karta powstała na podstawie przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czerpiąc również z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka. Przypomina m.in., że każde dziecko ma prawo do wyrażania własnego zdania we wszystkich sprawach, które go dotyczą, personel medyczny i opiekunowie są zobowiązani do wysłuchania dziecka i przyjęcia jego opinii z należytą uwagą.
Audiobook, podobnie jak jego papierowa wersja, będzie dystrybuowany wśród małych pacjentów oddziałów pediatrycznych, bibliotekach szpitalnych, a także w szkołach podstawowych i innych placówkach oświatowych. Przygody Kuby i Buby w szpitalu, będzie można także kupić w księgarniach na terenie całego kraju.
Karolina Barańczak, starszy specjalista Wydziału Dialogu Społecznego i Komunikacji, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
Napisz komentarz
Komentarze