– Skala talentu tych młodych osób jest niesamowita. Od początku stypendium przewidziane było dla tych, którzy potrzebują wsparcia, żeby realizować swoje pasje. Jestem dumny i wzruszony tym, jak olbrzymią siłę mają w sobie stypendyści, jak bardzo chcą się rozwijać i jak świetnie sobie radzą, mając czasami naprawdę niełatwe warunki – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
To już siódma edycja stypendium, którego pula, wraz z tegoroczną edycją przekroczyła już 370 tys. zł. Od 2013 roku uzbierało się już ponad 120 młodych stypendystów. Niektórzy są nimi co roku i wobec trudnej sytuacji finansowej w domu, stypendium jest jedyną możliwością znalezienia funduszy na muzyczne hobby dzieci.
Rodzaj stypendialnych świadczeń dopasowany jest do potrzeb składających wnioski. Mogą być to kursy i warsztaty muzyczne. Część stypendystów rozpoczyna swoje zajęcia mimo wakacji, w lipcu. Dzieci doskonalą swój śpiew, naukę gry na instrumencie, podglądają bardziej doświadczonych kolegów. Zakup keyboardu, dofinansowanie zakupu drogich instrumentów czy wielu niezbędnych do ćwiczeń akcesoriów pozwala rozwijać się w domowym zaciszu.
Programu stypendialny marszałka skierowany jest do dzieci i młodzież w wieku szkolnym, tzn. pomiędzy pierwszą klasą szkoły podstawowej a klasą maturalną. Wnioski mogli składać sami zainteresowani z pomocą opiekunów, jak też przedstawiciele szkół lub środowisk twórczych.
Poniżej informacje o stypendystach z powiatu gryfińskiego:
Miłosz Otto - ZPSM w Szczecinie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Gryfinie, flet, pianino.
Miłosz od początków nauki gry na klarnecie jest bardzo pilnym i ambitnym uczniem. Chętnie i często występuje na koncertach w szkole i poza nią, godnie ja reprezentując i promując w środowisku lokalnym. Ma w sobie dużo pasji i energii, pragnie rozwijać swoją grę, dlatego też systematycznie doskonali swoje umiejętności pod okiem uznanych muzyków i pedagogów. Od pierwszej klasy zbiera laury podczas konkursów o zasięgu regionalnym i ogólnopolskich. Poza wieloma nagrodami na uwagę zasługuje fakt, że tym roku zdobył Nagrodę Grand Prix w V Regionalnym Konkursie Fletowo-Klarnetowym. Dojeżdża do drugiej szkoły muzycznej w Szczecinie. Stypendium pozwoli mu wziąć udział w warsztatach i kursie mistrzowskim w Bałoszycach.
Amelia Gątarek - SP Zespół Szkół w Moryniu, klasa V, PSM I st. w Myśliborzu, klasa V fortepianu.
Niezwykle utalentowana uczennica. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat. Wykazując się wyjątkową koncentracją i zaangażowaniem, szybko opanowała podstawy gry. Obecnie wykonuje utwory o bardzo skomplikowanej fakturze i wymaganiach technicznych przekraczających poziom jej klasy. Uczestniczy w warsztatach pianistycznych, a także wakacyjnych obozach muzycznych. Bardzo często koncertuje, bierze aktywny udział w regionalnych i ogólnopolskich konkursach, w których zajmuje czołowe miejsca. Stypendium pozwoli na zakup pianina elektrycznego, fletu, akcesoriów muzycznych oraz udział w warsztatach i kursach muzycznych.
Michalina Lewandowska - SP im. Mieszka I w Mieszkowicach, klasa VI, śpiew.
Bardzo utalentowana wokalistka. Wzięła udział w 183 konkursach. Swój talent i umiejętności wokalne rozwija pod opieką nauczycielki muzyki. Jest członkinią zespołu wokalnego. Jako bardzo wyróżniająca się uczennica jest stypendystką gminy. Aktywnie bierze udział w życiu szkoły, koncertuje na imprezach i uroczystościach na terenie gminy, bierze udział w koncertach charytatywnych. Od kilku lat odnosi liczne sukcesy w konkursach, przeglądach i festiwalach na różnym poziomie (od szkolnego po ogólnopolskie). Stypendium pozwoli jej zapisać sie do prywatnej szkoły muzycznej, gdzie oprócz śpiewu chciałaby sie uczyć gry na skrzypcach.
Kacper Mielnik - SP im. Mieszka I w Mieszkowicach, klasa V, śpiew.
Kacper od kilku lat jest członkiem zespołu wokalnego. Wielokrotnie reprezentuje szkołę w konkursach, przęglądach i festiwalach na poziomie od szkolnego po ogólnopolski, odnosząc w nich liczne sukcesy. Bierze również udział w imprezach i uroczystościach gminnych. Stypendium pozwoli pokryć koszty związane z nauką śpiewu w prywatnej szkole muzycznej, jak również zakup sprzętu, na którym mógłby ćwiczyć.
Maksymilian Szacht - SP im. Mieszka I w Mieszkowicach, klasa 1, śpiew, gitara.
Chłopiec chodzi do 1 klasy SP. Wyróżnia się w nauce i bardzo lubi śpiewać. Swoje umiejętności wokalne rozwija od roku pod opieką nauczycielki wychowania muzycznego. Reprezentuje szkołę na wielu konkursach i festiwalach ( w tym ogólnopolskich) piosenki dziecięcej, gdzie odnosi sukcesy. Udział w profesjonalnych warsztatach muzycznych i zakup perkusji akustycznej pozwolą rozwinąć jego talent.
Natalia Ziembowska - klasa II LO w Chojnie o profilu matematyczno - ekonomicznym, śpiew, gra na pianinie.
Poza śpiewem i grą na instrumencie interesuje się także geografią, matematyką, aktorstwem i poezją. Warto nadmienić, że pisze własne wiersze. Jest laureatką czołowych miejsc w konkursach piosenki, w tym na szczeblu ogólnopolskim. Gry na keyboardzie uczy się w miejscowym domu kultury. Śpiewu uczy sie sama, w razie potrzeby ze wsparciem domu kultury. Stypendium pomoże opłacić profesjonalne lekcje i wyjazdowe warsztaty muzyczne oraz wesprze zakup sprzętu muzycznego (mikrofon, głośniki itp.).
Napisz komentarz
Komentarze