Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:20
Reklama
Reklama

Niecodzienna terapia w szpitalu dla przyszłych mam

Już w środę 26 czerwca o godzinie 11.30 na Oddziale Patologii Ciąży szpitala „Zdroje” odbędą się niezwykłe warsztaty arteterapeutyczne dla przyszłych mam pod hasłem „TU I TERAZ”.
Niecodzienna terapia w szpitalu dla przyszłych mam

Autor: arch.

Celem spotkania, którego pomysłodawcą i współorganizatorem jest Arteterapia Warsztaty Szczecin, będzie przeprowadzenie wyjątkowych i ciekawych zajęć plastycznych oraz literackich połączonych z elementami arteterapii dla hospitalizowanych pań. Warsztaty obejmą m.in. tworzenie "kolaży marzeń", fantazyjną twórczość poetycką oraz prezentację najnowszej oferty wydawnictw książkowych z literaturą dziecięcą. To pionierski w skali kraju projekt. „Naszym celem jest wprowadzenie energii, uśmiechu, koloru, motywacji i poczucia bezpieczeństwa, które są tak ważne podczas całego przebiegu ciąży, w szczególności zagrożonej i wymagającej szczególnej ostrożności.” – mówi Anita Piotrowska, współorganizatorka.

Prowadzące podkreślają, że zajęcia przyczynią się do wzmocnienia psychiki pacjentek nierzadko zmęczonych długotrwałym pobytem w szpitalu i izolacją od najbliższych. Pomogą odkryć uczestniczkom spotkania sporą dawkę wiedzy o sobie: swoich potrzebach, marzeniach, ukrywanych emocjach i posiadanych możliwościach. Będą też doskonałą okazją do spędzenia czasu w inspirującym kobiecym towarzystwie. W spotkaniu udział weźmie 10 pacjentek hospitalizowanych na Oddziale Patologii Ciąży szpitala „Zdroje”. Panie, które ze wskazań zdrowotnych nie mogą opuścić sal, odbędą spotkanie z arteterapeutkami przy łóżkach szpitalnych.

Warsztaty nie bez przyczyny noszą nazwę „TU I TERAZ”. To jedno z najczęściej używanych haseł przez prowadzące, które wiedzą jak trudne, a jednocześnie jak ważne jest doświadczanie przeżyć teraźniejszych, bez skupiania się na przeszłości i bez obawy o przyszłość. W arteterapii nie ocenia się prac, nie ma znaczenia poziom zdolności artystycznych. Najważniejszy jest kontakt emocjonalny oraz ekspresja własnego ,,ja”. Dzięki temu dana osoba może wyrazić własną tożsamość, potrzeby czy lęki. Korzyści, jakie płyną z arteterapii to poprawa relacji z otoczeniem oraz wzmocnienie samooceny. To także radość, relaks i czas na lepsze poznanie siebie.

Pacjentki hospitalizowane na Oddziale Patologii Ciąży stanowią specyficzną grupę chorych. Zdarza się, że mama oczekująca dziecka, z przyczyn zdrowotnych trafia już na oddział w 22. lub 23. tygodniu ciąży i musi tam pozostać do jej zakończenia, czyli kilka miesięcy. Na szczęście są to sytuacje wyjątkowe. Większość ciężarnych spędza na oddziale od kilku dni do kilku tygodni. Nadal jednak jest to dla nich trudny czas.

-Dla pacjentek wymagających długotrwałego pobytu na oddziale każda forma wsparcia psychologicznego czy terapeutycznego jest bardzo istotna. Przyczynia się ona do obniżenia poziomu stresu związanego z pobytem w szpitalu i z obawami o zdrowie czy nawet życie jeszcze nienarodzonego dziecka, a tym samym pozytywnie i korzystnie wpływa na przebieg procesu leczniczego. Dzięki temu mamy do czynienia z pacjentką bardziej zrelaksowaną, chętniejszą do współpracy i otwartą na zalecenia personelu – mówi dr n. med. Marek Bilar, specjalista ginekolog-położnik z Oddziału Patologii Ciąży.

Środowe spotkanie „TU I TERAZ” poprowadzą dwie doświadczone arteterapeutki ze Szczecina, które w ostatnim czasie zaskakują nowatorskim podejściem wykorzystującym połączenie twórczości plastycznej, muzyki i terapii. Anita Piotrowska i Monika Kisielewicz, postrzegając sztukę jako doskonałe narzędzie do pracy nad rozwojem człowieka, proponują nowe możliwości komunikowania o emocjach, obawach i radościach. Wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi hospitalizowanymi w szczecińskich szpitalach oraz inspirowanie się nurtem arteterapii cenionym w zagranicznych ośrodkach badawczych, dało początek nowemu projektowi - Arteterapia Warsztaty Szczecin. To silny duet dwóch niezależnych firm: Sztuka na zdrowie oraz Arte Inspiracje Pracownia, prowadzonych przez twórcze kobiety: Anitę Piotrowską i Monikę Kisielewicz. Organizowane przez nie akcje podbijają serca osób kochających sztukę i muzykę. Obecnie po raz pierwszy swoje działania skierowały do kobiet, dla których macierzyństwo stanie się nowym etapem życia.

Arteterapia w Polsce cieszy się coraz większym uznaniem zarówno wśród pacjentów, jak również wśród przedstawicieli zawodów medycznych. Czym zajmuje się wykwalifikowany arteterapeuta? Jest osobą przygotowaną do prowadzenia interdyscyplinarnej formy terapii. Posiada wiedzę w zakresie diagnozy oraz planowania i prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi przejawiającymi różnorodne dysfunkcje zdrowotne, psychofizyczne i społeczne. Arteterapeuta wykorzystuje proces tworzenia artystycznego do rozwiązywania problemów związanych z traumatycznymi przeżyciami lub chorobą z zastosowaniem sztuk plastycznych, biblioterapii, filmoterapii, teatroterapii i choreoterapii. Słowem: łączy sztukę i wiedzę o procesie twórczym z psychoterapią.

Monika Kisielewicz:-Zanim rozpoczęłam studia arteterapeutyczne nie zdawałam sobie sprawy jak silnie oddziaływać mogą na procesy zmiany myślenia lub zachowania poszczególne dziedziny arteterapii. Dopiero podczas kolejnych zajęć praktycznych doświadczyłam terapeutycznego wpływu jaki może dać muzyka, plastyka, choreoterapia i teatr. Na pytanie czym jest dla mnie arteterapia odpowiem - to sposób myślenia, szukanie prawdy o sobie oraz radość bycia sobą w trakcie swobodnego procesu twórczego. To również umiejętność zachowania pewnego balansu, szukanie równowagi i harmonii.

Anita Piotrowska: -Arteterapia to dla mnie nie tylko praca. To pewien sposób życia, myślenia, działania. Wiedza zdobyta podczas studiów arteterapeutycznych ugruntowała mnie w przekonaniu, że w trakcie swobodnego procesu twórczego lub nawet w momencie biernego kontaktu z poszczególnymi dziedzinami arteterapii zachodzą w człowieku istotne zmiany. Bezpieczne, często metaforyczne wyswobodzenie emocji, uczuć i napięć poprzez ekspresję plastyczną, ruch, improwizację muzyczną pozwala osobom w różnym wieku i stanie zdrowia doświadczyć pewnego rodzaju katharsis. Przyglądając się sobie z perspektywy czasu widzę jak ogromny wpływ wywarła na moje życie arteterapia i jej poszczególne dziedziny.

To pierwsze wydarzenie z tego cyklu. Organizatorki zapowiadają wkrótce kolejne warsztaty arteterapeutyczne.

Magdalena Knop

rzecznik prasowy

SPSZOZ „Zdroje” w Szczecinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: uffTreść komentarza: Ale dym! Ale wpadka!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:03Źródło komentarza: Pali się wysypisko śmieci pod Cedynią. Podpalenie (?) w najdalej na zachód wysuniętej gminie w PolsceAutor komentarza: GrześTreść komentarza: To o kim?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:02Źródło komentarza: Krzysztof Motyka zastąpił Wojciecha Długoborskiego w PUKAutor komentarza: hmm...Treść komentarza: A jednak...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:01Źródło komentarza: Krzysztof Motyka zastąpił Wojciecha Długoborskiego w PUKAutor komentarza: POSTAWIŁ NA MOTreść komentarza: : Krzysztof Henryk Nazwisko: Motyka Miejsce urodzenia: BIELSKO-BIAŁA Data urodzenia: 16-10-1961 Imię ojca: Jan Imię matki: Lucyna Dodatkowe informacje: W okresie 15.04.1981-15.09.1982 służba w MO. /// W okresie 2.06.-30.08.1982 specjalny kurs operacyjny Służby Bezpieczeństwa w WSO MSW w Legionowie; 28.02.-06.04.1983 kurs dla nowo przyjętych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów KW MO BIELSKO-BIAŁA WYDZIAŁ V, SEKCJA IV MŁODSZY INSPEKTOR - 16-09-1982 IPN Ka 0239/121 5563/V akta osobowe i karta WUSW BIELSKO-BIAŁA WYDZIAŁ V, SEKCJA IV INSPEKTOR - 01-03-1985 WUSW BIELSKO-BIAŁA WYDZIAŁ V STARSZY INSPEKTOR - 01-01-1988 WUSW BIELSKO-BIAŁA WYDZIAŁ OCHRONY GOSPODARKI STARSZY INSPEKTOR chor. 01-11-1989 31-07-1990Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:56Źródło komentarza: Krzysztof Motyka zastąpił Wojciecha Długoborskiego w PUK
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama