Głównym celem przygotowanych działań przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego jest uwrażliwienie turystów i mieszkańców na podstawowe zasady związane z bezpiecznym wypoczynkiem w regionie, szczególnie nad wodą.
– Jak co roku współpracujemy z WOPR-em. Tradycyjnie nasze działania informacyjne uzupełniliśmy o gadżety. Będziemy posługiwać się hasłem „Zwolnij! Wypoczywaj bezpiecznie”. W dalszych planach mamy też działania skierowane do dzieci – mówiła Anna Nowak, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Do współpracy przy kampanii zaproszono Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, które pomogło w opracowaniu podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku zawartych na plakacie „Wypoczywaj bezpiecznie nad wodą”. Przekaz zawiera proste reguły, które każdy z nas potrafi wymienić, ale nie zawsze są one stosowane w praktyce. To między innymi: Nie wchodź do wody, gdy wisi czerwona flaga, kąp się w miejscach strzeżonych, bądź w pobliżu, gdy twoje dziecko zażywa kąpieli, nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Plakaty pojawią się np. przy wejściach na plaże.
– W roku 2018 liczba utonięć niestety zrównała się z liczbą ofiar wypadków drogowych. Musimy intensyfikować nasze działania – zwracał uwagę Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego. Ratownik apelował także, by używać kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych. – Można opalać się wszędzie, ale wchodźmy do wody tam, gdzie są ratownicy – podkreślał natomiast Jacek Kleczaj, prezes WOPR-u.
Uwagę wypoczywających w regionie mają zwrócić gadżety rozdawane podczas wakacyjnych pikników, pokazów udzielania pierwszej pomocy, konkursów. To jednorazowe alkotesty (5000 szt.), breloczki z maseczką do resuscytacji (2000 szt.) czy piłki plażowe (1000 szt.).
– Nie spieszmy się. Powinniśmy obligatoryjnie wejść z działaniami do szkół. Nie kierujmy autem, gdy jesteśmy zmęczeni – apelował wioślarz, olimpijczyk Marek Kolbowicz.
Celem zaplanowanych działań jest również zwrócenie uwagi kierowców na przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.– Kładziemy nacisk na kontrole stanu trzeżwiości. Od 1 stycznia przeprowadziliśmy o 41 tysięcy badań więcej niż w zeszłym roku. Ujawniliśmy 140 więcej kierowców na „podwójnym gazie”. Determinacji nam nie zabraknie – zapowiedział nadkom. Arkadiusz Górecki,Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Uwagę kierowców mają zwrócić billboardy z hasłem „Zwolnij! Wypoczywaj bezpiecznie”, które pojawią się w Koszalinie przy ul. Morskiej przy wyjeździe do Kołobrzegu i Mielna oraz przy Rondzie Solidarności. Nośniki widoczne będą również przy drodze krajowej nr 6 na trasie Gdańsk – Koszalin, przy wjeździe do Sianowa oraz w Biesiekierzu, a także w Szczecinku przy ul. Sikorskiego.
Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak zwracał uwagę, że prewencja jest bardzo ważna. – Współpracujemy z policją i WOPR-em. Ratujemy to samo ludzkie życie – mówił.
Działania informacyjne prowadzone będą do połowy września. Koszt kampanii to 67 080 zł.
Napisz komentarz
Komentarze