Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:06
Reklama
Reklama

Organiści wiejscy mogą szkolić się za darmo

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaprasza osoby pełniące funkcję organistów oraz osoby, które chcą kształcić się w tym kierunku, do udziału w III. edycji projektu „OrgaNowy Elementarz”. W ramach cyklu bezpłatnych szkoleń, prowadzonych m.in. w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Wolinie oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, odbędą się zajęcia obejmujące szerokie spektrum wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania funkcji organisty i kantora.
Organiści wiejscy mogą szkolić się za darmo

Autor: fot. dost.

Celem projektu „OrgaNowy Elementarz” jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu muzyki liturgicznej wśród organistów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej z terenów wiejskich i małych miast.

Po raz kolejny zapraszamy organistów oraz osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z liturgiczną muzyką organową, do udziału w projekcie „OrgaNowy Elementarz”. Jest on skierowany do mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie ze względu na oddalenie od dużych ośrodków edukacyjnych, ale także kwestie finansowe, dostęp do profesjonalnej edukacji muzycznej jest utrudniony. W ramach naszego projektu staramy się zniwelować tę lukę. Zajęcia prowadzą wykładowcy – specjaliści w swoich dziedzinach, m.in. z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Kurii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Nad merytoryką projektu czuwa natomiast Bogdan Narloch, światowej sławy organista, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej na Wydziale Edukacji Muzycznej. Co istotne, udział w kursie jest bezpłatny dla uczestników, którzy pokrywają jedynie koszty dojazdu na zajęcia. – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Uczestnicy „OrgaNowego Elementarza” wezmą udział w cyklu 10-iu comiesięcznych teoretycznych i praktycznych dwudniowych szkoleń, realizowanych w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k/Międzyzdrojów. Będą one obejmowały m.in. praktyczne podstawy gry organowej w zakresie liturgii i literatury organowej, teorii muzyki, emisji głosu, zakładania i prowadzenia zespołów wokalnych, dyrygentury, organoznawstwa i prawodawstwa muzyki kościelnej. Nieodłączną częścią każdego spotkania będą praktyczne zajęcia z zakresu gry na organach, prowadzone w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Wolinie, odrestaurowanych w 2015 roku m.in. dzięki wsparciu Fundacji EFRWP. Na zakończenie kursu każdy z jego uczestników otrzyma stosowny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Nagrodą dla najlepszego słuchacza będzie natomiast możliwość otrzymania indeksu Akademii Sztuki w Szczecinie oraz dalsze kontynuowanie swojej edukacji muzycznej.

Relację z I edycji można zobaczyć tutaj:

 

Projekt skierowany jest do organistów z parafii wiejskich i miejskich (do 15 tys. mieszkańców) w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz do osób, zainteresowanych pełnieniem funkcji organisty w przyszłości. Kurs rozpocznie się we wrześniu i potrwa do maja 2020 roku.

Szczegóły rekrutacji dostępne są na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl

Projekt „OrgaNowy Elementarz” jest realizowany pod patronatem: Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, Biskupa Edwarda Dajczaka, Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz prof. Dariusza Dyczewskiego, Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie. W dwóch pierwszych edycjach, realizowanych od 2017 do 2019 roku, wzięło udział 22 uczestników z woj. zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama