Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 02:39
Reklama

Jedno dziecko, jedno drzewo. 95 lat Lasów Państwowych

Przedstawiciele 35 nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz delegacja z RDLP w Zielonej Górze uczestniczyli w obchodach 95 - lecia Lasów Państwowych, które odbyły się w Cerkwicy. Wśród gości byli obecni: Małgorzata Golińska – wiceminister środowiska, Andrzej Konieczny – dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Szelążek – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, jak również: lokalni samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji, dzieci i młodzież. W wydarzeniu wzięli udział również rodzice wraz z dziećmi nowonarodzonymi, którzy posadzili drzewa w ramach ekologicznego projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo”.
Jedno dziecko, jedno drzewo. 95 lat Lasów Państwowych
Pierwszy z prawej Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie (w zeszłej kadencji był radnym powiatowym, a pochodzi z gminy Chojna).

Autor: Lasy Państwowe

Okazją do spotkania leśników i mieszkańców było sadzenie dębów przy Studzience Św. Ottona z Bambergu w Cerkwicy dla upamiętnienia 95-lecia Lasów Państwowych. Dla uczczenia jubileuszu istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe posadzonych zostało 95 dębów, w tym jeden wyhodowany z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie sadzą corocznie około 40 milionów młodych drzewek na terenach leśnych. Sadząc dęby poza lasem, wspólnie z lokalną społecznością, chcą aby żywa pamiątka jubileuszu Lasów Państwowych pozostała również na ziemiach północno-zachodniej Polski.

Według historii w Cerkwicy znajdowało się jedno z miejsc (studzienka), gdzie biskup Otton z Bambergu dokonywał chrztu Pomorzan zamieszkujących najbliższą okolicę na początku XII wieku. Zagospodarowanie tego obszaru to inicjatywa Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy, Urzędu Gminy w Karnicach, Stowarzyszenia “Historia Nostra”.

W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. Prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa ukształtował się w ciągu kilku następnych lat. Obecnie leśnicy łączą tradycję i nowoczesność. Prowadzą wielofunkcyjną, zrównoważoną gospodarkę leśną. Racjonalnie użytkują lasy, pielęgnują je i ochraniają.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama