Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 17 listopada 2024 11:49
Reklama

Historia Żydów w regionie nadodrzańskim

Zapraszamy do Książnicy Pomorskiej na otwarcie wystawy "Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą", przygotowanej w języku polskim i niemieckim przez Deutsches Kulturforum östliches Europa Potsdam.
Historia Żydów w regionie nadodrzańskim

Spotkanie odbędzie się 7 maja 2019 o godz. 17.30. Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca w holu przy Czytelni Pomorzoznawczej (wejście od ulicy Dworcowej, parter).

Wystawa ma na celu prezentację historii Żydów w regionie nadodrzańskim od jej początków do współczesności. Na terenach, które przed II wojną światową należały częściowo do Pomorza, brandenburskiej Nowej Marchii i Śląska, a od 1945 roku tworzą Ziemie Zachodnie Polski, już od średniowiecza mieszkali Żydzi napływający na te tereny ze Wschodu i z Zachodu. Przez stulecia Nadodrze stało się obszarem przenikania się różnych kultur, które się wzajemnie ubogacały. Najpóźniej od XIX wieku doprowadziło to do wyjątkowego kulturalnego i gospodarczego rozkwitu, czego wyrazem był rozwój Wrocławia jako centrum sztuki, nauki i gospodarki. Jednocześnie ścieranie się ze sobą różnych form judaizmu, reformowanego z ortodoksyjnym, prowadziło do konfliktów wewnątrz społeczności żydowskiej. Rozwój koncepcji narodowych od połowy XIX wieku prowadził z kolei do konfliktów na tym tle. Prześladowania i zagłada europejskich Żydów przez nazistów zniszczyła ostatecznie niemiecko-żydowską symbiozę kulturową.

Przedmowa: Uwe Neumärker, dyrektor Fundacji na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, Berlin, wprowadzenie:
dr Magdalena Gębala i dr Magdalena Abraham-Diefenbach, kuratorki.

Czytelnia Pomorzoznawcza
Dział Regionalny 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama