Z danych przekazanych przez kuratoria oświaty do godziny 12 wynika, że do strajku przystąpiło w całym kraju 48,5 procent szkół i innych placówek oświatowych - poinformował w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć.
Wszystkie protestujące placówki zorganizowały opiekę dla uczniów.
W gminie Gryfino do strajku nie przystąpiły dwie placówki oświatowe. W gminie Cedynia protestowali nauczyciele zarówno w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, jak i w podstawówce w Piasku. W strajku wzięły udział placówki oświatowe w gminach Chojna, Stare Czarnowo, Moryń, Trzcińsko-Zdrój (z wyjątkiem SP w Gogolicach i przedszkola), Mieszkowice, Widuchowa, Banie.
W strajku biorą udział dwa związki zawodowe – Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Natomiast porozumienie z rządem podpisała oświatowa Solidarność.
ZNP domaga się 30-procentowej podwyżki. Związek nie akceptuje też tzw. pakietu społecznego, który m.in. zakłada wzrost pensum nauczycielskiego (czyli tzw. godzin przy tablicy) do 22 lub 24 tygodniowo.
W kilku województwach nauczyciele „Solidarności” przyłączyli się do innych związków i strajkowali. Niektórzy zdecydowali się wystąpić z dotychczasowych struktur związkowych.
-Dzisiaj padły propozycje z pięciu oddziałów, żeby związek rozpatrzył wariant strajku okupacyjnego w środę – poinformował Adam Zygmunt, prezes Zachodniopomorskiego ZNP.
Nieoficjalnie wiadomo, że rząd przygotowuje nową propozycję porozumienia dla ZNP i Forum Związków Zawodowych. Ma być ona przedstawiona we wtorek.
Napisz komentarz
Komentarze