Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napieralski pyta o bezpieczeństwo mieszkańców regionu

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu będzie rozbudowywany. To dobra wiadomość dla Polski i tej części Europy, bo pozwoli zamawiać jeszcze większe ilości gazu z innych kierunków świata. - Rozbudowa terminalu LNG to dowód na to, że podjęta przez premiera Malka Belkę decyzja o budowie takiej instalacji była słuszna. Jednak pozostaje temat zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców Świnoujścia, Międzyzdrojów oraz na trasie rurociągu czy transportów drogowych, miedzy innymi w powiecie gryfińskim - mówi senator RP Grzegorz Napieralski.

Autor: fot. dost.

Czy jesteśmy bezpieczni?

Terminal LNG w Świnoujściu jest bardzo ważną instalacją na terenie Polski, a w szczególności województwa zachodniopomorskiego. Duża ilość gazu składanego na terenie zakładu to także duże zagrożenie w przypadku katastrofy.

LNG do Świnoujścia dopływa statkiem, a dalej jest transportowany m.in. drogą s3, która jest w planach budowy od Goleniowa do Świnoujścia. To oznacza, że gaz jest przewożony zwykłą drogą na terenie powiatów: goleniowskiego, kamieńskiego i miasta Świnoujście. Transport odbywa się także przez teren powiatów: pyrzyckiego, stargardzkiego, gryfińskiego, myśliborskiego czy wałeckiego.

- Samorządowcy i strażacy zarówno ochotnicy jak i zawodowi zwracają uwagę na potrzebę wyposażenia jednostek w nowoczesny sprzęt ratowniczy w tym samochody, tak by pomoc w przypadku zagrożenia mogłaby być udzielana jak najszybciej. Wsparcia w zakupie takich aut potrzebują gminy m.in.: Świerzno, Pyrzyce, Kobylanka, Widuchowa - wymienia senator RP Grzegorz Napieralski.

Procedury, procedury

W ubiegłym roku miały być przygotowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie informacje na temat bezpieczeństwa i procedur na wypadek niebezpiecznych zdarzeń. W informacji zamieszczonej na stronie Senatu RP czytamy, że terminal ma odpowiednie procedury, a Państwowa Straż Pożarna dysponuje niezbędnymi jednostkami do działania.

Potrzebna tragedia?

To przerażające, że terminal im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oddano w 2016 roku do użytku, a tymczasem do regionalnych jednostek OSP i PSP nie dotarło żadne wsparcie techniczne na wypadek zagrożeń w zakresie transportu LNG.

Senator RP Grzegorz Napieralski skierował na początku lutego oświadczenie do rządu RP w sprawie bezpieczeństwa transportu LNG na drogach. Do tej pory nie ma odpowiedzi.

W ubiegłym roku komendant główny PSP zarządził na terenie powiatu goleniowskiego zorganizowanie szkolenia strażaków na potrzeby działań w przypadku zagrożenia katastrofą związana z LNG. To czysty przypadek, że odbyły się one miesiąc po wysłaniu pytań przez Senatora RP Grzegorza Napieralskiego do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czy w tym roku będzie podobnie?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama