W Gdyni płetwonurkowie z kołobrzeskiej Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej TRYTON wezmą udział w kursie dotyczącym patofizjologii nurkowania i pierwszej pomocy. Zajęcia obejmują takie zagadnienia jak: wpływ środowiska wodnego na organizm, urazy ciśnieniowe, nurkowanie z zatrzymanym oddechem czy choroba dekompresyjna. Zajęcia praktyczne odbywają się w komorach dekompresyjnych. Udział w szkoleniu pozwoli na profesjonalną realizację akcji ratowniczo-poszukiwawczych w wodach morskich i śródlądowych.
Trzyetapowe szkolenie przejdzie kilkunastu ratowników OSP z powiatu myśliborskiego i gryfińskiego. Podczas zajęć na basenie uczestnicy nauczą się różnych technik ratowniczych, używanych w trakcie prowadzonych akcji, a kurs z obsługi łodzi na wodach śródlądowych pozwoli na szybkie i skuteczne dotarcie do osoby tonącej. Kolejnym etapem szkolenia będzie zdobycie wiedzy niezbędnej do udzielania pomocy osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia. Ćwiczenia te odbywać się będą na fantomach. Dodatkowo każdy z uczestników zapozna się z działaniem automatycznego defibrylatora.
Kurs zastosowania sprzętu alpinistycznego i technik liniowych, przydatnych w ratownictwie wysokościowym oraz interdyscyplinarne treningi ratownicze to działania, w których uczestniczyć będą ratownicy OSP „Szczecin”. Marszałkowskie wsparcie pozwoli także na zakup sprzętu takiego jak: liny, uprzęże, taśmy czy bloczki.
Łączna kwota przeznaczona z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego na wymienione działania to blisko 30 tys. zł.
W najbliższą sobotę, 16 marca 2019 r. o godzinie 12 Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek podpisze w Kołobrzegu, na terenie Portu Jachtowego, umowę umożliwiającą realizację zaplanowanych działań przez POSP Tryton.
Napisz komentarz
Komentarze