Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 11:54
Reklama
Reklama

Wyjątkowo żarłoczne kleszcze atakują

Niemal każde moje wyjście do lasu kończy się przyniesieniem na ciele co najmniej jednego kleszcza. Pierwszy w tym roku wbił mi się w skórę już w styczniu. Okazuje się, że kleszczy w lasach i parkach jest bardzo dużo i są wyjątkowo żarłoczne. To groźne, ponieważ atak kleszczy może być przyczyną zapalenia opon mózgowych i boreliozy.

 Jak się wystrzegać

Podczas spaceru należy ubrać długie spodnie i koszulę z długim rękawem. Fachowcy proponują jeszcze  do tego czapkę i długie skarpety. I oczywiście nie należy chodzić po krzakach, gdzie najczęściej czają się kleszcze. Atakują najczęściej  za uszami, pod kolanami, w pachwinach, pod pachami czy na szyi, tam gdzie mamy cienką skórę.

 

Co robić, gdy mamy kleszcza

Po przyjściu z lasu trzeba bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeżeli znajdziemy kleszcza, wtedy szczypczykami trzeba go usunąć. Im szybciej, tym lepiej. Specjaliści zalecają aby jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego. Nie chodzi tylko o usunięcie niechcianego gościa. Lekarz przede wszystkim oceni miejsce ukąszenia i zdecyduje czy należy dać próbkę do badania i podać antybiotyk.

Zaczerwieniona skóra wokół miejsca ukąszenia i ogólnie złe samopoczucie to złe objawy i na pewno należy udać się do lekarza. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama