Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 11:45
Reklama

Michał Kępa o drogach, zabytkach i terenach rekreacyjnych

Już drugi raz przepytujemy kandydata na wójta Bań Michała Kępę. „Trzy pytania do…” mają dać okazję wyborcom, aby lepiej mogli poznać kandydata. Odpowiedzi należy traktować jako swoiste obietnice wyborcze. Pytania dotyczą trzech głównych tematów.
Michał Kępa o drogach, zabytkach i terenach rekreacyjnych

-Czy ma Pan pomysł na zagospodarowanie miejsc wokół jezior?

Michał Kępa: -Jeśli chodzi o zagospodarowanie miejsc wokół jeziora trudno jest się wypowiadać bez konsultacji ze specjalistami w dziedzinie architektury krajobrazu, a w szczególności bez konsultacji ze społeczeństwem. Należałoby ogłosić konkurs na najlepszy projekt i poddać go pod konsultacje społeczne. Wszystko musi być przejrzyste i nie rodzić podejrzeń ,że robi to „jakaś zaprzyjaźniona firma”. W Internecie można znaleźć wiele przykładów pięknego zagospodarowania miejsc wokół jezior, każde ma swój urok i przynosi odpowiednie dochody, bądź w przypadku nietrafionych inwestycji straty. Dlatego przy projektowaniu takich inwestycji trzeba zachować szczególną ostrożność.

 

-Jaki pomysł na modernizację istniejących i budowę nowych dróg ma Pan w gminie Banie?

Michał Kępa:-Najpilniejsze są remonty istniejących dróg, które nie są bezpieczne dla użytkowników, np. droga Banie -Piaseczno, Piaseczno-Górnowo, czy też Dłusko Gryfińskie -Swobnica nie wspominając drogi przez las łączącej Kunowo ze Swochowem. W opłakanym stanie jest też droga z Babinka do Steklna, ale w każdym wypadku potrzebne jest tutaj wsparcie Powiatu Gryfino. Drogi te wymagają pilnych remontów, a środki można pozyskać z najnowszych programów rządowych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przeznaczyć na to największe środki w historii powojennej Polski. Ważne są tutaj opinie mieszkańców, którzy na co dzień borykają się z problemami dziurawych dróg.

 

-Jaki ma Pan pomysł na ratowanie zabytków, w tym budynku dawnej synagogi?

Michał Kępa: -Bez wsparcia finansowego byłoby to bardzo trudne, zabytki w Polsce podlegają jednak prawnej ochronie, dlatego należy wykorzystać wszystkie możliwości finansowania prac konserwatorskich przez instytucje państwowe. Należy w szczególności pamiętać o zabytkach używanych przez społeczeństwo na co dzień tj. pięknych kościołach, które często wymagają remontów. Jest to nasze dziedzictwo narodowe i nie możemy o tym zapominać. Jeśli chodzi o dawną synagogę to należy najpierw uregulować sprawy związane z aktem własności. Do kogo należy obiekt? Nikt nie chce przecież, aby po gruntownym remoncie, nagle odnalazł się nowy właściciel. Nie stać nas na taką rozrzutność.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama