Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z rowerów przesiedli się na kajaki

Gryfińskie Rajdy Rowerowe 2018 wchodzą w nowy etap. Nim jednak to nastąpi, czas na podsumowania tegorocznych rajdów odbywających się pod hasłem „Rowerem dla Niepodległej”.

Autor: fot. dost.

Zakończył się I etap - organizowanych przez MKS „Hermes” w Gryfinie, przy wsparciu Powiatu Gryfińskiego - Gryfińskich Rajdów Rowerowych 2018 pod hasłem „Rowerem dla Niepodległej” obejmujący 5 rajdów:

- 14 kwietnia - teren walk o „Przyczółek Szczeciński”,

- 12 i 13 maja - teren walk o „Przyczółek Osinowski”,

- 9 czerwca - „Przełomem stuleci” - nieoficjalne otwarcie nowej drogi rowerowej „Zielonego pogranicza”,

- 23 i 24 czerwca - pierwszych powojennych obiektów szkolnych i urzędów (gromad, gmin, powiatów) Ziemi Gryfińskiej (z prezentacją sylwetek pierwszych powojennych nauczycieli),

- 30 czerwca - śladami walk i obiektów wodnych (rajd rowerowo - kajakowy).

Uczestnicy rajdów bardzo sobie chwalą formułę tegorocznych, której celem było zapoznanie się z terenem, obiektami i faktami dotyczącymi podwalin początków polskości po drugiej wojnie światowej na terenie obecnego powiatu gryfińskiego. Bogata wiedza przekazana uczestnikom w podczas każdego rajdu w „Przewodnikach rajdowych” opracowywanych przez komandora rajdów Andrzeja Urbańskiego oraz naoczne obejrzenie terenów i obiektów pozwoliło przypomnieć te jakże trudne ale i wymagające ogromnego wysiłku czasy.

Podczas dwóch ostatnich rajdów (poprzednie były relacjonowane) uczestnicy poznali historie tworzenia się pierwszych szkół po wojnie w Gryfinie, Nowym Czarnowie, Pniewie, Krzypnicy, Marwicach, Widuchowej, Ognicy, Krajniku Górnym, Chojnie, Nawodnej, Lisim Polu, Żelechowie, Żarczynie, Babinku, Steklnie, Bartkowie i Wirowie. Także w większości tych miejscowości poznano obiekty i historię pierwszych powojennych „nieformalnych” jak i później już mniej licznych sformalizowanych gromad. Oczywiście przy okazji poznawano także główne zabytki Chojny i pozostałych miejscowości. Pierwszymi wrażeniami dzielili się uczestnicy już podczas zakończenia pierwszego dnia podczas integracyjnego ogniska.

Wiele faktów historycznych poznano podczas ostatniego z rajdów odbytego w ostatnią sobotę. Była to ogromna porcja informacji o 3 przeprawach wojennych przez teren Międzyodrza:

- słynną już „drogą Batowa” (Daleszewo - Gryfino),

- mniej znaną „Przeprawą Popowa” (Gryfino - Mescherin),

- najmniej znaną „Przeprawą widuchowską Griszina”.

Część uczestników odbyła w tym dniu wycieczkę rowerową do drogi Batowa (Daleszewo) i przeprawy Popowa w Mescherin. Druga część uczestników popłynęła kanałami Międzyodrza głównie wzdłuż przeprawy Popowa, ale także poprzez znane z relacji świadków miejsca tragicznych patroli na Międzyodrzu. Zaprezentowano uczestnikom także historyczną wiedzę na temat budowy grobli i mostów odrzańskich na trasie Gryfino - Mescherin.

Oczywiście atrakcją było też przedzieranie się kajakami przez mocno zarastające już kanały, jak i poznanie różnych teorii na temat zatopionej barki na jeziorze mescherińskim. Pierwszymi wrażeniami z wycieczek można było podzielić się przy ognisku na terenie OSiR w Gryfinie.

MKS Hermes zaprasza już na II etap tegorocznego cyklu rajdów (także 5 tras) począwszy od 1 września. Wśród rajdów m.in.:

- szlak „pamiątek kultury materialnej” (dwory, klasztory, kościoły, grodziska, kurhany, mury obronne, baszty - z początkiem w Stargardzie),

- szlak pierwszych osadników,

- szlak baśni i legend,

- szlak polsko - niemieckiego pogranicza,

- asysta rowerowa Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr".


Chojna

Chojna

Chojna

Chojna

jezioro Mescherin

jezioro Mescherin

Marwice

Marwice

Mescherin

Mescherin

Międzyodrze

Międzyodrze

Międzyodrze

Międzyodrze

Nawodna

Nawodna

Ognica

Ognica

Żelechowo

Żelechowo


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama