Zakończył się I etap - organizowanych przez MKS „Hermes” w Gryfinie, przy wsparciu Powiatu Gryfińskiego - Gryfińskich Rajdów Rowerowych 2018 pod hasłem „Rowerem dla Niepodległej” obejmujący 5 rajdów:
- 14 kwietnia - teren walk o „Przyczółek Szczeciński”,
- 12 i 13 maja - teren walk o „Przyczółek Osinowski”,
- 9 czerwca - „Przełomem stuleci” - nieoficjalne otwarcie nowej drogi rowerowej „Zielonego pogranicza”,
- 23 i 24 czerwca - pierwszych powojennych obiektów szkolnych i urzędów (gromad, gmin, powiatów) Ziemi Gryfińskiej (z prezentacją sylwetek pierwszych powojennych nauczycieli),
- 30 czerwca - śladami walk i obiektów wodnych (rajd rowerowo - kajakowy).
Uczestnicy rajdów bardzo sobie chwalą formułę tegorocznych, której celem było zapoznanie się z terenem, obiektami i faktami dotyczącymi podwalin początków polskości po drugiej wojnie światowej na terenie obecnego powiatu gryfińskiego. Bogata wiedza przekazana uczestnikom w podczas każdego rajdu w „Przewodnikach rajdowych” opracowywanych przez komandora rajdów Andrzeja Urbańskiego oraz naoczne obejrzenie terenów i obiektów pozwoliło przypomnieć te jakże trudne ale i wymagające ogromnego wysiłku czasy.
Podczas dwóch ostatnich rajdów (poprzednie były relacjonowane) uczestnicy poznali historie tworzenia się pierwszych szkół po wojnie w Gryfinie, Nowym Czarnowie, Pniewie, Krzypnicy, Marwicach, Widuchowej, Ognicy, Krajniku Górnym, Chojnie, Nawodnej, Lisim Polu, Żelechowie, Żarczynie, Babinku, Steklnie, Bartkowie i Wirowie. Także w większości tych miejscowości poznano obiekty i historię pierwszych powojennych „nieformalnych” jak i później już mniej licznych sformalizowanych gromad. Oczywiście przy okazji poznawano także główne zabytki Chojny i pozostałych miejscowości. Pierwszymi wrażeniami dzielili się uczestnicy już podczas zakończenia pierwszego dnia podczas integracyjnego ogniska.
Wiele faktów historycznych poznano podczas ostatniego z rajdów odbytego w ostatnią sobotę. Była to ogromna porcja informacji o 3 przeprawach wojennych przez teren Międzyodrza:
- słynną już „drogą Batowa” (Daleszewo - Gryfino),
- mniej znaną „Przeprawą Popowa” (Gryfino - Mescherin),
- najmniej znaną „Przeprawą widuchowską Griszina”.
Część uczestników odbyła w tym dniu wycieczkę rowerową do drogi Batowa (Daleszewo) i przeprawy Popowa w Mescherin. Druga część uczestników popłynęła kanałami Międzyodrza głównie wzdłuż przeprawy Popowa, ale także poprzez znane z relacji świadków miejsca tragicznych patroli na Międzyodrzu. Zaprezentowano uczestnikom także historyczną wiedzę na temat budowy grobli i mostów odrzańskich na trasie Gryfino - Mescherin.
Oczywiście atrakcją było też przedzieranie się kajakami przez mocno zarastające już kanały, jak i poznanie różnych teorii na temat zatopionej barki na jeziorze mescherińskim. Pierwszymi wrażeniami z wycieczek można było podzielić się przy ognisku na terenie OSiR w Gryfinie.
MKS Hermes zaprasza już na II etap tegorocznego cyklu rajdów (także 5 tras) począwszy od 1 września. Wśród rajdów m.in.:
- szlak „pamiątek kultury materialnej” (dwory, klasztory, kościoły, grodziska, kurhany, mury obronne, baszty - z początkiem w Stargardzie),
- szlak pierwszych osadników,
- szlak baśni i legend,
- szlak polsko - niemieckiego pogranicza,
- asysta rowerowa Gryfińskiego Biegu Niepodległości w ramach „Narodowego Biegu 100-lecia od Bałtyku do Tatr".
Napisz komentarz
Komentarze