Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 23:16
Reklama

Zakupili do szpitala nowy ultrasonograf endoskopowy. Jeszcze dokładniejsza diagnostyka przewodu pokarmowego

Szpital Wojewódzki w Szczecinie zakupił urządzenie EUS. Pozwala ono na badanie przewodu pokarmowego oraz przylegających do niego narządów. Endosonografia łączy ocenę endoskopową z ultrasonograficzną i jest bardzo pomocna m.in. przy diagnostyce chorób trzustki czy nowotworów układu pokarmowego. Urządzenie warte ponad 1,2 mln zł zostało dofinansowane przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.
Zakupili do szpitala nowy ultrasonograf endoskopowy. Jeszcze dokładniejsza diagnostyka przewodu pokarmowego

Szpital Wojewódzki dysponuje doskonałą kadrą chirurgiczną, posiada ogromne doświadczenie w chirurgii wątrobowo-trzustkowej. Nowy endosonograf zasilił pracownie SPWSZ w Szczecinie, które dysponują wysokiej klasy aparaturą diagnostyczną (KT,MR) oraz pracownią chirurgiczną wykonującą zabiegi ECPW (endoskopowa cholangiopakreatografia wsteczna, która jest metodą zarówno diagnostyczną, jak i terapeutyczną). Nowoczesny ultrasonograf endoskopowy kosztował ponad 1,2 mln zł, z czego połowa pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

 

Ultrasonografia endoskopowa jest metodą badania przewodu pokarmowego oraz przylegających do niego narządów. Łączy w sobie ocenę endoskopową i ultrasonograficzną. Podczas badania można wykonywać również zabiegi terapeutyczne. Głównymi wskazaniami do endoskopowej ultrasonografii są: diagnostyka chorób trzustki (zmiany ogniskowe, guzy trzustki, przewlekłe zapalenia trzustki); ocena miejscowego zaawansowania nowotworów przewodu pokarmowego, m. in. ocena naciekania naczyń w raku trzustki – co ma ogromne znaczenie w wyborze leczenia nowotworów, zmiany podśluzówkowe przewodu pokarmowego czy kamica dróg żółciowych.

 

EUS to nie tylko diagnostyka. Urządzenie daje możliwość wykonania zabiegów, takich jak biopsje zmian ogniskowych, drenaż torbieli trzustki i dróg żółciowych, neuroliza splotu trzewnego (w ramach leczenia bólu u chorych z chorobami trzustki). Badanie przeznaczone jest do poszerzonej diagnostyki i leczenia pacjentów przebywających w oddziałach szpitala, takich jak: chirurgia, onkologia, choroby wewnętrzne oraz gastroenterologia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama