Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 19:47
Reklama

Morze Kultury będzie szumieć w całym regionie, ale nie u nas...

Muzeum na rowerach? Opera w terenie? Tak! „Morze Kultury” będzie szumieć na całym Pomorzu Zachodnim. To także mnóstwo wydarzeń Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, spotkania edukacyjne dla animatorów kultury i warsztaty dla dzieci. Koncerty, spotkania, kulturalne akcje.

Urząd Marszałkowski pod hasłem „Morze Kultury” wspiera wybrane działania instytucji kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Ostatnio przydzielone wsparcie, ponad 200 tys. zł, pozwoli na organizację wielu przedsięwzięć w różnych częściach regionu.

Opera rusza „w teren”

Letni Festiwal Operowy – tak będzie nazywał się cykl koncertów Opery na Zamku – zaplanowano w dniach 6-16 lipca br. W Świnoujściu (06.07), Siemczynie (07.07) i Kołobrzegu (08.07) odbędą się przedstawienia ,,Opera na plaży”. Będzie to gala operowa - benefis Wielkiego Turnieju Tenorów. W Siemczynie artyści pojawią się na zakończenie XV Dni Henrykowskich. Tydzień później Opera wróci do Świnoujścia (14.07) i Kołobrzegu (16.07), by wystawić spektakl muzyczny „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego“ – specjalnie przygotowany z okazji 150. rocznicy śmierci Gioacchino Rossiniego. To spektakl z udziałem solistów gościnnych oraz artystów Opery na Zamku, w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka,

Muzeum nad morzem i…na rowerach

Już po raz piąty Muzeum Narodowe w Szczecinie rusza nad morze. Dosłownie… Pracownicy MNS przemierzają wybrzeże na obrendowanych marką Muzeum rowerach. Na trasie tworzone będą mobilne punkty informacyjne, gdzie dystrybuowane będą materiały muzeum. Kampania informacyjno-promocyjna obejmie kurorty zachodniego wybrzeża Bałtyku - od kurortów wyspy Uznam aż do Mrzeżyna i Trzebiatowa.

Środki „Morza Kultury” wsparły też organizację Nocy Muzeów, w tym koncert i iluminację Wystawy Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej w Gryficach oraz pociąg Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Pogorzelicy do Gryfic.

Dzieje się na Zamku…

Bogactwo wydarzeń szykuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Warsztaty artystyczne dla instruktorów zespołów artystycznych. Odbywają się one w trakcie Wojewódzkich Przeglądów Amatorskiego Ruchu Artystycznego (od lutego do września 2018 r). Warsztaty dotyczą takich dziedzin jak: teatr dziecięcy, recytacja, piosenka dziecięca i estradowa, taniec, chóry.

 

„Talent Roku 2018" to koncert galowy najlepszych wykonawców – solistów, duetów, recytatorów, zespołów tanecznych, wokalnych, chórów – które zwyciężyły w dwunastu wojewódzkich przeglądach Amatorskiego Ruchu Artystycznego w województwie zachodniopomorskim.

 

W tym roku odbędzie się 25. edycja Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, najstarszych tego typu warsztatów w Polsce. Warsztaty umożliwiają uczniom szkół muzycznych, studentom i absolwentom akademii muzycznych pracę pod okiem wybitnych muzyków i uznanych autorytetów. Program obejmie VII symfonię Ludwika van Beethovena i koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza. Utworzoną podczas warsztatów orkiestrę poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, a solistką będzie znakomita skrzypaczka Katarzyna Duda. Efektem warsztatów będą koncerty: w Kołobrzegu (12.07), w Kamieniu Pomorskim (13.07) i Szczecinie (14.07).

 

Sprawić, aby najmłodsi chcieli być twórcami. To główny cel projektu „Dzieci w świecie sztuki”. Dzieci w wieku 6-12 lat będą pod okiem animatorek poznawać różne oblicza sztuki – jej historię, głównych twórców. Wreszcie same spróbują swoich sił w tworzeniu. Zajęcia będą nieodpłatne, a partnerami Zamku przy tym projekcie są Ośrodek Kultury i Sportu w Maszewie, Goleniowski Dom Kultury oraz Dom Kultury "Klub Skolwin”.

 

W roku 2018 r. odbędzie się 8 edycji Zamkowego Forum Kultury, w tym dwie sesje w ośrodkach kultury Pomorza Zachodniego. Forum to przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz swobodnego wyrażania opinii przedstawicieli instytucji kultury województwa zachodniopomorskiego, szkolnictwa artystycznego oraz samorządowców – grona mającego wpływ na rozwój szeroko rozumianej kultury na Pomorzu Zachodnim.

Spotkania w ramach EKDUS-a

Ośrodek Teatralny Kana we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury przeprowadzi w ramach projektu EKDUS spotkania „Edukacja kulturowa dla umiejętności społecznych”. Uczestnikami będą osoby zajmujące się edukacją kulturową, prowadzące działania kulturalne, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury i organizacji pozarządowych, firm prywatnych, animatorzy kultury i edukatorzy działających w tej sferze. Jednym z celów będzie przygotowanie do opracowania i realizacji inicjatyw z zakresu edukacji kulturowej kierowanych do dzieci i młodzieży. Ośrodek Teatralny Kana współpracuje w tym zakresie z partnerami - ośrodkami kultury ze Szczecina, Złocieńca, Kamienia Pomorskiego, Czaplinka, Mirosławca, Kalisza Pomorskiego, Goleniowa, Darłowa, Wałcza.

Kolejne hasła Encyklopedii Pomorza Zachodniego

Nie wszystko co kulturalne, dzieje się „w realu”. Ponad 7 tysięcy haseł dotyczących Pomorza Zachodniego znajdziemy w serwisie pomeranica.pl. To olbrzymia baza wiedzy o naszym regionie, o jego historii i kulturze. Serwis rozwijany jest przez Książnicę Pomorską w Szczecinie we współpracy z Fundacją sedina.pl. Dzięki środkom „Morza Kultury” będzie można opracować kolejnych 90 haseł. Encyklopedia cieszy się dużą popularnością. W roku 2017 odnotowano ponad 5, 5 mln wejść!

 

Dotacje w ramach „Morze Kultury” uzyskane zostały poprzez zwiększenie dotacji podmiotowych dla instytucji z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama