Prezydenta Andrzeja Dudę podczas obchodów 73. rocznicy forsowania Odry w Starych Łysogórkach reprezentował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Odczytał on list skierowany do organizatorów i uczestników obchodów.
Czcigodni Weterani!
Szanowny Panie Wojewodo!
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Żołnierze Wojska Polskiego!
Szanowni Mieszkańcy Ziemi Nadodrzańskiej!
Panie i Panowie!
Stulecie odzyskania niepodległości, które obecnie świętujemy, skłania do refleksji nad losami naszego narodu w XX wieku. Myślę o tym często, stając przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie i patrząc na tablice z wyrytymi nazwami bitew. Każda nazwa i każda data mówi o wielkich wydarzeniach z dziejów ojczystych, a zarazem o życiu tysięcy, milionów Polaków. Jedna z tablic mówi o ostatnich miesiącach II wojny światowej, wymieniając walki na obu frontach: zarówno o przełamanie Wału Pomorskiego i zdobycie Kołobrzegu, jak też o Bolonię i Wilhelmshaven. Upamiętnia ona także forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej. Uważam to za bardzo trafny i piękny symbol, bo przecież żołnierz polski – walcząc na każdym szlaku bojowym i pod każdą komendą – miał ten sam cel: wolność Ojczyzny.
My, współcześni, składamy hołd wszystkim naszym rodakom i przodkom, którzy oddali życie, abyśmy mogli dzisiaj żyć we własnym suwerennym państwie. W miejscu wiecznego spoczynku dwóch tysięcy poległych jednocześnie wspominamy tych, którzy przeżyli i podjęli tutaj, nad Odrą, budowę nowego polskiego domu. Z wdzięcznością i uznaniem myślimy o tej wielkiej, wspaniałej polskiej pracy, z której owoców po dziś dzień korzystamy. Polacy, często wygnani ze swoich małych ojczyzn i ciężko doświadczeni przeżyciami wojennymi, podnieśli z ruin miasta i wsie ziem zachodnich i północnych. Uruchomili ograbione gospodarstwa i fabryki, dając świadectwo swoich talentów i umiejętności: przedsiębiorczości, zaradności, zdolności do samoorganizacji i optymizmu. Pracując wytrwale, stali się dobrymi gospodarzami tej ziemi. Wspólny trud pomógł zakorzenić się na nowym miejscu, dzięki czemu jesteśmy dziś tu, nad Odrą, u siebie.
Chciałbym, aby to miejsce – symbol dzielności i poświęcenia – oraz dorobek i osiągnięcia trzech pokoleń zamieszkujących te tereny były dla lokalnej społeczności źródłem dumy. Niechaj takie miejsca, jak cmentarz w Starych Łysogórkach i pobliskie sanktuarium w Siekierkach, umacniają miłość Ojczyzny i inspirują do służby na rzecz dobra wspólnego. Niech budują narodowego ducha i będą znakiem nadziei na coraz lepszą, pomyślniejszą, bezpieczniejszą przyszłość dla całej naszej polskiej wspólnoty.
Chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Napisz komentarz
Komentarze