Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 16:13
Reklama
Reklama

Niech cmentarz w Starych Łysogórkach i sanktuarium w Siekierkach umacniają miłość Ojczyzny – słowa prezydenta Dudy odczytał Paweł Mucha

Podobnie jak w ubiegłym roku, gdy na uroczystościach z okazji 72. rocznicy forsowania Odry obecny był prezydent RP Andrzej Duda, tak i teraz – 21 kwietnia 2018 r. ks. arcybiskup Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński odprawił uroczystą mszę świętą bezpośrednio na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach. Odczytano także apel poległych, a kompania wojskowa oddała salwę honorową. Delegacje i mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Niech cmentarz w Starych Łysogórkach i sanktuarium w Siekierkach umacniają miłość Ojczyzny – słowa prezydenta Dudy odczytał Paweł Mucha
Prezydenta Andrzeja Dudę podczas obchodów 73. rocznicy forsowania Odry w Starych Łysogórkach reprezentował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Odczytał on list skierowany do organizatorów i uczestników obchodów.
 
Czcigodni Weterani!
Szanowny Panie Wojewodo!
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Żołnierze Wojska Polskiego!
Szanowni Mieszkańcy Ziemi Nadodrzańskiej!
Panie i Panowie!
 
Stulecie odzyskania niepodległości, które obecnie świętujemy, skłania do refleksji nad losami naszego narodu w XX wieku. Myślę o tym często, stając przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie i patrząc na tablice z wyrytymi nazwami bitew. Każda nazwa i każda data mówi o wielkich wydarzeniach z dziejów ojczystych, a zarazem o życiu tysięcy, milionów Polaków. Jedna z tablic mówi o ostatnich miesiącach II wojny światowej, wymieniając walki na obu frontach: zarówno o przełamanie Wału Pomorskiego i zdobycie Kołobrzegu, jak też o Bolonię i Wilhelmshaven. Upamiętnia ona także forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej. Uważam to za bardzo trafny i piękny symbol, bo przecież żołnierz polski – walcząc na każdym szlaku bojowym i pod każdą komendą – miał ten sam cel: wolność Ojczyzny.
 
My, współcześni, składamy hołd wszystkim naszym rodakom i przodkom, którzy oddali życie, abyśmy mogli dzisiaj żyć we własnym suwerennym państwie. W miejscu wiecznego spoczynku dwóch tysięcy poległych jednocześnie wspominamy tych, którzy przeżyli i podjęli tutaj, nad Odrą, budowę nowego polskiego domu. Z wdzięcznością i uznaniem myślimy o tej wielkiej, wspaniałej polskiej pracy, z której owoców po dziś dzień korzystamy. Polacy, często wygnani ze swoich małych ojczyzn i ciężko doświadczeni przeżyciami wojennymi, podnieśli z ruin miasta i wsie ziem zachodnich i północnych. Uruchomili ograbione gospodarstwa i fabryki, dając świadectwo swoich talentów i umiejętności: przedsiębiorczości, zaradności, zdolności do samoorganizacji i optymizmu. Pracując wytrwale, stali się dobrymi gospodarzami tej ziemi. Wspólny trud pomógł zakorzenić się na nowym miejscu, dzięki czemu jesteśmy dziś tu, nad Odrą, u siebie.
 
Chciałbym, aby to miejsce – symbol dzielności i poświęcenia – oraz dorobek i osiągnięcia trzech pokoleń zamieszkujących te tereny były dla lokalnej społeczności źródłem dumy. Niechaj takie miejsca, jak cmentarz w Starych Łysogórkach i pobliskie sanktuarium w Siekierkach, umacniają miłość Ojczyzny i inspirują do służby na rzecz dobra wspólnego. Niech budują narodowego ducha i będą znakiem nadziei na coraz lepszą, pomyślniejszą, bezpieczniejszą przyszłość dla całej naszej polskiej wspólnoty.
 
Chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

avanafil 03.03.2021 23:40
Komentarz usunięty

avanafil 03.03.2021 21:37
Komentarz usunięty

ajwaj aleluja i na saturna 03.03.2021 21:41
dla muchy nie staje skad wiesz ha ha ah

priligy 03.03.2021 19:32
Komentarz usunięty

pharmacious 01.01.2021 19:48
Komentarz usunięty

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama