- Niemcy to dla Polskiej gospodarki najważniejszy partner handlowy. Nasze firmy nie są już tylko dostawcą tańszych podzespołów czy usług, a same przejmują kluczowe zadania w przedsiębiorstwach. Widzą to także niemieccy inwestorzy, którzy coraz więcej zadań lokują po naszej stronie Odry, doceniając w ten sposób polskich pracowników, ale i system administracyjny, który udało nam się stworzyć. Relacje polsko-niemieckie się zmieniają, ale warto tworzyć prawdziwy wizerunek gospodarnego Pomorza Zachodniego, tego jak wygląda nasza gospodarka - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Gdy na początku lat 90 niemieckie firmy z zainteresowaniem spoglądały na Polskę, by rozwijać u nas swój biznes, dostrzegały przede wszystkim niskie koszta produkcji. Działający pod Gryfinem oddział Fliegiel Textilservice tak się rozwinął, że stał się monopolistą berlińskiego rynku pralniczego dla hoteli i obsługuje praktycznie 80% z nich. Obok inwestycji w nowoczesne maszyny pralnicze, firma stworzyła specjalistyczne laboratorium, w którym pracuje wysoko wykwalifikowana kadra. Wszystko po to, by dzięki specjalistycznym testom jakości materiału, klient wiedział jakie ręczniki czy pościel zakupić. To tylko jeden z przykładów, na jaki uwagę zwrócili niemieccy dziennikarze z Brandenburgii zaproszeni na Pomorze Zachodnie. Dziś liczą się już nie tylko ręce do pracy ale i głowy pełne pomysłów.
Przypomnijmy, prezesem Grupy Fliegel pod koniec 2017 r. został gryfinianin Daniel Tarczyński (pełniący wcześniej funkcję wiceprezesa). W dniu 15.03.2018 r. prezes Daniel Tarczyński podczas uroczystej gali w Centrum Dialogu Przełomy odebrał nagrodę zdobytą w plebiscycie Głosu Szczecińskiego na Osobowość Roku 2017 w kategorii Biznes, w powiecie gryfińskim.
Od kilku lat Grupa Fliegel Textilservice aktywnie współpracuje i wspomaga w procesie dydaktycznym uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gryfinie.
W wyniku wizyty ekipy niemieckiej telewizji RBB w firmie Fliegel w Nowym Czarnowie powstał krótki materiał filmowy. Zachęcamy do zapoznania się z nim:
Wizyta na Pomorzu Zachodnim rozpoczęła się od zwiedzenia ulokowanej w Szczecinie informatycznej firmy Consileon. Ma ona tą przewagę nad niemieckimi oddziałem, że polscy informatycy są po prostu bardziej kreatywni, a także szybciej i sprawniej rozwiązują skomplikowane procesy. Wiele informatycznych pomysłów dla branży samochodowej, komputerowej czy handlu internetowego rodzi się właśnie w stolicy Pomorza Zachodniego. Dla dziennikarzy z takich mediów jak Radio RBB czy Märkische Allgemeine Zeitung w Poczdamie było to nowe doświadczenie i potwierdzenie tego jak wielką metamorfozę przeszła rodzima gospodarka.
W trakcie studyjnego pobytu w zachodniopomorskiem dziennikarze wizytowali także firmę budowlaną Calbud, TTS (producent jachtów z Goleniowa), DB Port Szczecin ( operator portowy ), czy Durable (niemiecka inwestycja w Przecławiu, producent artykułów biurowych ). Misja miała na celu prezentację inwestycyjnego oraz eksportowego potencjału województwa, jako miejsca przyjaznego biznesowi oraz wspierającego przedsiębiorczość lokalną. Działanie jest częścią projektu ”Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie - ster na innowacje” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego. W październiku 2017 roku do regionu przyjechali dziennikarze z Dani.
Napisz komentarz
Komentarze