Festiwal kończy się Koncertem Finałowym oraz przyznaniem nagród. Organizatorem festiwalu jest Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Fama jest finansowana m. in. ze środków Miasta Świnoujście.
48. edycja Famy odbędzie się w dniach 13-26 sierpnia 2018 roku w Świnoujściu.
Obecnie trwa proces rekrutacyjny – to zgłoszenia indywidualne oraz eliminacje odbywające się w kilku miastach Polski. Program zostanie zaprezentowany w czerwcu 2018.
Podczas tegorocznego wydania festiwalu w roli dyrektora zadebiutuje, związany już Famą w latach poprzednich, Patryk Stanisz, który zastąpi na tym stanowisku Tomasza Paducha. Nowy szef Famy to absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz stołecznej Szkoły Głównej Handlowej. Jest aktywnym działaczem studenckim oraz członkiem wielu komisji eksperckich przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szefuje szczecińskiemu Festiwalowi Komedii SZPAK.
Oprócz terminu Famy już teraz warto zapamiętać identyfikację wizualną, która latem będzie wskazywać festiwalowe miejsca oraz wydarzenia. Autorami są Kaja i Piotr Depta-Kleśta – projektanci graficzni związani ze szczecińską Akademią Sztuki.
Skompletowane już także zostało gremium jurorów, którzy będą oceniać artystyczne zmagania uczestników festiwalu, i przyznają nagrody o wartości ponad 25 000. W jury 48. Famy zasiądą:
PIOTR BANACH – kompozytor, autor tekstów, producent, multiinstrumentalista. Założyciel zespołów Hey, Indios Bravos, był również producentem pierwszej solowej płyty Katarzyny Nosowskiej „Puk, puk”, a w roku 2005 nagrał solowy album „Wu-wei”. Obecnie współtworzy duet BAiKA.
ADAM KLOCEK – dyrygent, wiolonczelista i kompozytor, laureat Grammy Award 2014. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej, dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata.
PAWEŁ NICZEWSKI – aktor i reżyser teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Obecnie aktor szczecińskiego Teatru Współczesnego, szef Teatru Piwnica Przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (gdzie w 2015 roku założył także grupę Impro z Krypty) oraz przewodniczący Rady Artystycznej PTMF Kontrapunkt.
MAREK OSAJDA – dziennikarz, publicysta, absolwent historii UAM w Poznaniu i Studium Dziennikarstwa UW, specjalizacja telewizyjna. Założyciel i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Zielona Arka”. Współpracownik tygodnika „Morze i Ziemia” i TVP Szczecin. Od 2000 dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Od 2009 członek rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”.
ALICJA SAWICKA – dyrektor programowa Famy. Doktor filozofii w Instytucie Filozofii UW, autorka publikacji z zakresu teorii sztuki. Animatorka kultury, menadżer programowa Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny – Janowiec), Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata (Puławy), Festiwalu im. Zygmunta Haupta (Gorlice – Szymbark) i Warsaw Improv Festival.
MICHAŁ TACIAK – urodził się trzydzieści dziewięć lat temu w niewielkim miasteczku na „Ś” (wielkopolski Śrem). Wielbiciel dźwięków muzyki, ruchomych obrazów i słów. Jego biografia zawodowa kręci się dość konsekwentnie wokół tych ostatnich – był bibliotekarzem, suflerem, copywriterem. Obecnie mieszka w innym niewielkim mieście na „Ś” (zachodniopomorskie Świnoujście), gdzie jako redaktor naczelny współtworzy miesięcznik „Wyspy”.
W programie Famy, jak co roku, znajdą się także wydarzenia oraz projekty interakcyjne, wymagające współdziałania z mieszkańcami Świnoujścia, np. projekt „Zaproś Famę do siebie”, w którym to właśnie świnoujścianie wskazują miejsca artystycznych prezentacji. Informacje o projektach specjalnych zostaną przekazane w czerwcu 2018 na łamach lokalnych i regionalnych mediów oraz w serwisach internetowych festiwalu.
Napisz komentarz
Komentarze