Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.
Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.
Dobrym przykładem dbania o las i jego przyrost jest Puszcza Bukowa znajdująca się na pograniczu Szczecina i Gryfina.Przeprowadzone w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zalesienia gruntów porolnych i podmiejskich powiększyły obszar Puszczy o ok. 500 ha nowego lasu. Wtedy był ponoszony trud likwidacji szkód wojennych oraz odbudowy Polski po wojnie, gdyż dużo drewna wyjechało stąd do Warszawy. Systematycznie rośnie zapas i zasobność drzewostanów Puszczy Bukowej, zarówno za przyczyną zmian w strukturze wiekowej, jak i zmiennego w czasie, lecz zawsze mniejszego od przyrostu, pozyskania drewna.
Rozmiar użytkowania drzewostanów na terenie Puszczy Bukowej w latach 2007-2016 kształtował się średniorocznie na poziomie 57 663 m³. Na najbliższe 10-lecie średnioroczny rozmiar użytkowania zaplanowano na poziomie 58 388 m³. Stanowi to różnicę wynoszącą 1%. Zapas drewna w Puszczy Bukowej (obręb Rozdoły) wzrastał i wynosił: 1997 r. - 2 702 819 m³, 2007 r. – 3 091 678 m³, 2017 r. – 3 272 721 m³ a na 2027 planowany jest 3 318 785 m³.
Drewno potrzebne człowiekowi
Zachowując bioróżnorodność w lasach pozyskiwane jest drewno. Zasada ta polega na m.in. na pozostawianiu w trakcie cięć biogrup (ostoi stanowiących min. 5 % każdego użytkowanego fragmentu lasu) czy licznych drzew ekologicznych (pozostawianych w użytkowanym drzewostanie do naturalnej śmierci i rozkładu). Wszędzie tam, gdzie odnowienie naturalne nie jest możliwe (np. na powierzchniach, gdzie nie udał się samosiew albo w trakcie przebudowy drzewostanów iglastych na liściaste) - las odnawiany jest sztucznie przez sadzenie. Niezbędne do tego sadzonki wyrastają z nasion zebranych w tutejszych drzewostanach nasiennych.
Dzięki drewnu budowane są ekologiczne domy w konstrukcji drewna, które są tańsze i szybsze w powstawaniu z murowanymi. Z odpadów drewna powstają drewniane zabawki, które zasługują na miano ekologicznych również dlatego, że służą dzieciom zdecydowanie dłużej niż zabawki plastikowe. Są trwalsze, wolniej lub też prawie wcale się nie zużywają, a wyrzucone w końcu do śmieci – szybciej się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska.
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest zgodnie z zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP międzynarodowe certyfikaty. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie posiada dwa certyfikaty – FSC i PEFC.
Napisz komentarz
Komentarze