Zrównoważona gospodarka leśna to gospodarowanie lasami i obszarami leśnymi oraz ich użytkowanie w sposób i w stopniu, który utrzymuje ich różnorodność biologiczną, produktywność, zdolność do regeneracji, zdrowotność i potencjał do spełniania, teraz i w przyszłości, ich właściwych funkcji ekologicznych, gospodarczych i społecznych na szczeblu lokalnym, krajowym i ogólnoświatowym, bez szkody dla innych ekosystemów.
Od czasu zorganizowanej w Rio de Janeiro w 1992 r. konferencji ONZ na temat Środowiska i Rozwoju (UNCED) zrównoważona gospodarka leśna jest niezwykle istotnym tematem dyskusji i ważnym aspektem działań międzynarodowych. Udało się osiągnąć konsesu co do zasad, wytycznych, kryteriów i wskaźników dla zrównoważonej gospodarki leśnej na poziomie zarządzania międzynarodowego.
Świadomość ekologiczna
Coraz większa świadomość ekologiczna konsumentów i chęć wspierania gałęzi przemysłu przyjaznych środowisku, powoduje, że to właśnie wyroby posiadające certyfikaty prawidłowej gospodarki leśnej są poszukiwane na rynku. Stąd nabywcy drewna zainteresowani są surowcem certyfikowanym tj. pochodzącym z jednostek, które swą gospodarkę leśną poddały procesowi certyfikacji i mogą to udokumentować stosownym dokumentem – certyfikatem.
Ekologiczne drewniane domy
Dzięki drewnu budowane są ekologiczne domy w konstrukcji drewnianej, które są tańsze i szybsze w powstawaniu z murowanymi. Z odpadów drewna powstają drewniane zabawki, które zasługują na miano ekologicznych również dlatego, że służą dzieciom zdecydowanie dłużej niż zabawki plastikowe. Są trwalsze, wolniej lub też prawie wcale się nie zużywają, a wyrzucone w końcu do śmieci – szybciej się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska.
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest zgodnie z zasadami: zachowania trwałości lasów, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Potwierdzają to przyznawane regionalnym dyrekcjom LP międzynarodowe certyfikaty. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie posiada dwa certyfikaty – FSC i PEFC.
Certyfikacja gospodarki leśnej w systemie FSC
Nazwa systemu pochodzi od skrótu angielskiej nazwy organizacji Forest Stewardship Council®, założonej w 1993 r. w Meksyku.
Celem jej działalności jest popularyzacja przyjętego przez tą organizację sposobu prowadzenia gospodarki leśnej. Początkowo, obszarem zainteresowania FSC była ochrona lasów tropikalnych przed ich rabunkową eksploatacją. Obecnie warunkiem otrzymania certyfikatu FSC jest prowadzenie gospodarki leśnej z uwzględnieniem regulacji prawnych danego kraju oraz międzynarodowych traktatów i porozumień, których dany kraj jest sygnatariuszem. Obligatoryjne jest również spełnienie zasad i kryteriów uzgodnionych przez członków organizacji FSC.
Zasady gospodarki leśnej zdefiniowane przez FSC:
-Przestrzeganie przepisów prawnych i zasad FSC
-Odpowiedzialność wynikająca z tytułów własności i praw
-Prawa ludności rdzennej – nie dotyczy warunków Polski
-Współpraca ze społeczeństwem i prawa pracowników
-Korzyści z lasu
-Oddziaływanie na środowisko
-Plan gospodarowania
-Monitorowanie i ocena
-Zachowanie lasów o szczególnej wartości
-Plantacje
Zdobycie certyfikatu np. FSC wymaga spełnienia wymogów 10 zasad.
Sama zasada 2 Odpowiedzialność wynikająca z tytułów własności i praw wymaga spełnienia następujących warunków:
-Posiadanie dokumentu potwierdzającego prawo własności lub prawo do gospodarowania lasem;
-Wyznaczenia wyraźnych granic gruntów;
-Zidentyfikowane i przestrzegane są prawa lokalnej społeczności lub innych zainteresowanych stron, do korzystania ustawowego lub zwyczajowego z lasu;
-Zarządzający lasem dużej i średniej własności zapewnia lokalnym społecznościom możliwości korzystania z niedrzewnych produktów leśnych (grzyby, owoce runa itp.);
-Planowanie gospodarki leśnej musi uwzględniać jej wpływ na zwyczajowe korzystanie z lasu przez lokalne społeczności
-Akta dotyczące sporów z lokalnymi społecznościami są przechowywane i udostępniane audytorom;
-Działalność będąca przedmiotem sporu powinna być zaprzestana do czasu rozwiązania konfliktu w sposób akceptowany przez obie strony.
-W przypadkach sporów dąży się do zawierania ugód i tworzy się mechanizmy rozwiązywania konfliktów dotyczących praw własności i użytkowania lasu.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Napisz komentarz
Komentarze