-Kongres Morski pozwala nam lobbować na rzecz szczecińskiej i zachodniopomorskiej wizji rozwoju branży. To niezwykle cenne wydarzenie, które znacząco przyczyniło się do wpisania gospodarki morskiej na listę Krajowych inteligentnych specjalizacji, doprowadziliśmy do końca trudne i długotrwałe negocjacje nad Polsko-Niemiecką umową o żegludze na Odrze, głośno mówiliśmy o 12,5m dla Szczecina. Wiąże nadzieję z tym, że również nowy Rząd wykorzysta to miejsce do zaprezentowania swoich pomysłów oraz wsłucha się w oddolne inicjatywy i spostrzeżenia - powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
W ramach Kongresu odbędą się wydarzenia, za które merytoryczną odpowiedzialność sprawuje Województwo Zachodniopomorskiej. Panele „Polsko - Duńska współpraca w obszarze gospodarki morskiej” w ramach bloku Współpraca Międzynarodowa a także „Górnictwo Morskie – eksploatacja oceanicznych kopalin polimetalicznych” w ramach bloku Energetyka i górnictwo morskie wpisują w kreowanie polityki rozwoju regionalnego. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi będzie III. Polskie Forum Korytarza Transportowego Bałtyk – Adriatyk. Samorządowcy skupieni wokół idei Korytarza jako sieci połączeń drogowych, kolejowych i wodnych omówią jego wdrażanie i rzeczywistą realizacją. Dyskusja ma spróbować dać odpowiedź na pytanie w jakim stopniu wykorzystywany jest potencjał Korytarza.
W tym roku w inauguracji Kongresu uczestniczyć będą m. in. Beata Szydło – prezes Rady Ministrów oraz Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w podsumowaniu zaś członkowie Parlamentu Europejskiego - Jerzy Buzek, Dariusz Rosati oraz Jarosław Wałęsa (wiceprzewodniczący Komisji Rybołówstwa). Spodziewany jest udział blisko 1000 osób z Polski i Europy. Większość uczestników będzie uczestniczyć w wydarzeniu po raz kolejny. Organizatorem wykonawczym wydarzenia jest Fundacja Kongres Morski. Marek Mucha
Napisz komentarz
Komentarze