To co wystarczy w innych warunkach, to przy przeprawach ze Starego Miasta na Górny Taras i z powrotem często dobrze nie zdaje egzaminu. Ogólnie spacerówka powinna być zwrotna, lekka w prowadzeniu i wygodna.
A pora jest dobra na wycieczki z dzieckiem w wózku. Nawet w lekko minusowej temperaturze spacery pomagają budować odporność dziecka i wzmacniają jego system immunologiczny.
Czy jest idealny wózek
-Postawmy sprawę jasno – nie ma rzeczy idealnych, mogą być jedynie bliskie ideału. Tak samo jak nie ma wózków dziecięcych idealnych dla wszystkich. Kwestia zakupu „idealnej” spacerówki, to kwestia świadomości potrzeb i ustalenia priorytetów –radzi Kamila Nowakowska z Picobaby.net, eindigo.pl.
Rodzice, zastanawiając się nad zakupem, kombinują: kupić małe, duże, plastikowe, pompowane, piankowe, równej wielkości, nierównej wielkości, obrotowe czy nie?
-Często wyobrażenia rodziców są całkiem konkretne: pojazd powinien mieć dobre parametry techniczne, gwarantujące dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy, powinien mieścić się w bagażniku, łatwo się składać , no i oczywiście powinien mieć super wygląd - mówi Alicja Przepiórka, właścicielka sklepu „Baby Room” w Gryfinie (na Górnym Tarasie z tyłu sklepu Netto).
Jakie kółka na gryfińskie drogi
Jednym z podstawowych pytań jest: jakie kółka ma mieć wózek? Trzeba wiedzieć, że małe kółka sprawdzają się na równych powierzchniach, asfaltowych drogach lub prostych chodnikach. Jednak po nierównych chodnikach, parkowych ścieżkach, leśnych traktach (a ulica prowadząca do naszego domu często przypomina szwajcarski ser lub polną drogę) zdecydowanie sensowniejszym rozwiązaniem jest wybór spacerówki z większymi kołami.
-Koła – wybór ich zależy od potrzeb i od tego, na jakim terenie zamierzasz spacerować. Producenci oferują najczęściej koła pompowane, koła żelowe, piankowe oraz imitację koła pompowanego. Koła pompowane świetnie sprawdzają się na piaszczystych, nierównych drogach, natomiast istnieje ryzyko ich przebicia. Koła żelowe sprawdzają się w mieście, bo nie ma możliwości ich przebicia, natomiast są twarde, a koło powinno dostosowywać się do powierzchni. Koła piankowe praktycznie nie są używane przy produkcji wózków 2w1 (gondola + spacerówka), przeznaczone są tylko i wyłącznie do spacerówek o mniejszej wadze – instruuje Alicja Przepiórka z Gryfina.
Imitacja koła pompowanego (koło, w którym znajduje się specjalny materiał, dzięki któremu koło jest miękkie, czyli dostosowuje się do podłoża oraz nie ma możliwości uszkodzenia) nadaje się na każdy teren bez obawy, iż się przebije.
-Moim zdaniem właśnie ten ostatni typ koła (a zaraz po nim koła pompowane) jest najlepszym wyborem, szczególnie na nasze „gryfińskie” drogi, które są dziurawe, z wąskimi podjazdami oraz wysokimi krawężnikami, co utrudnia poruszanie się w naszym mieście, a w szczególności pomiędzy Górnym Tarasem a Starym Miastem – dodaje pani Alicja.
Bezpieczeństwo i wygoda
Kolejnym istotnym elementem spacerówki, ważnym zarówno dla dziecka, jak i rodzica, są pasy bezpieczeństwa. Powinny być pięciopunktowe, najlepiej z miękkimi ochraniaczami, które nie będą obcierały malucha. Co ważne, sposób zapinania i rozpinania pasów powinien być trudny dla dziecka i… łatwy dla rodzica.
-Spacerówka powinna być wygodna nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. O ile gondola wykorzystywana jest stosunkowo krótko, wózek spacerowy sprawdza się do ok. 3 roku życia dziecka. Oznacza to niezliczoną liczbę kilometrów, setki krawężników, całe mnóstwo schodów bez windy i podjazdów oraz tysiące godzin na świeżym powietrzu. Wygodniejsze w prowadzeniu i zwrotniejsze są spacerówki z tzw. pełną rączką, bo umożliwia ona sprawne prowadzenie wózka jedną ręką, a to dość istotne – radzi Kamila Nowakowska z Picobaby.
-Najlepiej jak rączka jest regulowana i powinna sięgać nam do pępka. Amortyzatory powinny być minimum dwa, ponieważ wózek nie powinien być całkowicie sztywny, a amortyzacja wspomaga nas np. przy podjazdach na wysokie krawężniki oraz przy nierównym terenie – uważa Alicja Przepiórka z Baby Room.
Dodatkowe akcesoria
Kupując spacerówkę warto sprawdzić, jakie dodatkowe akcesoria przewidział do niej producent oraz czy znajdują się one w zestawie.
- Zdarza się, że niektóre spacerówki sprzedawane są bez dodatkowego wyposażenia dodawanego w standardzie i trzeba do nich dokupić wiele potrzebnych elementów, np. pałąk zabezpieczający, kosz zakupowy, torbę podręczną itp., co znacznie zwiększa cenę końcową wózka. Wbrew pozorom, nawet drobne udogodnienia takie jak niepozorny uchwyt na picie czy kieszonka na portfel mogą znacznie wpłynąć na codzienny komfort użytkowania spacerówki – przestrzega Kamila Nowakowska.
Wszystko zależy od modelu wózka i co ma w zestawie.
-Jeśli chodzi o wyposażenie – praktycznie do każdego wózka w komplecie znajdziemy folię przeciwdeszczową, moskitierę, torby (jedna montowana na rączce, druga montowana na stelażu) oraz materacyk do gondoli. Jako dodatkowe wyposażenie zaliczamy: uchwyt na kubek, mufki (rękawice) na kierownicę, materacyk do przewijania, poduszkę do gondoli, czy moskitierę montowaną wewnątrz wózka (tworzy tzw. firankę chroniącą przed insektami) – informuje Alicja Przepiórka.
Jaki ostatecznie wózek kupić?
Przy zakupie należy pomyśleć o wygodzie dziecka i o warunkach, w jakich będzie się poruszał wózek.
- Inaczej kształtują się potrzeby półrocznego malucha, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze spacerówką, inaczej zaś trochę starszego dziecka. Dla niemowlaka najważniejsza jest możliwość rozkładania oparcia do pozycji leżącej – dzięki temu nie tylko zapewniamy mu wygodę i komfortowy sen, ale przede wszystkim chronimy delikatny kręgosłup. Ważne, aby oparcie było stabilne i sztywne w konstrukcji, a jednocześnie miękkie dla małych pleców. Starsze dzieci docenią za to szerokie siedzisko, które nie krępuje ruchów, jak i regulowany podnóżek, na którym mogą oprzeć nogi (także podczas snu) – instruuje Kamila Nowakowska.
-Kiedy po raz pierwszy rodzice wybierają się do sklepu, przychodzi otrzeźwienie, ponieważ wszystkie wózki wyglądają podobnie, zapewniają pozornie ten sam komfort i te same funkcje oraz tę samą jakość wykonania. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów? Otóż na kilka bardzo ważnych elementów jakimi są hamulce – muszą być niezawodne, dlatego podczas zakupów dokładnie się im przyjrzyj i sprawdź, czy działają – radzi Alicja Przepiórka.
Przede wszystkim wózek powinien być wygodny, komfortowy podczas jazdy, a dla rodziców mieszkających np. w bloku na wysokim piętrze powinien być lekki.
Napisz komentarz
Komentarze