- To Wasza dzisiejsza obecność w tym miejscu jest powodem naszej ogromnej radości – mówił do odznaczanych wojewoda Krzysztof Kozłowski. – Wspaniałe miejsce, wspaniały czas przedświąteczny, wspaniali ludzie. Witam Państwa bardzo serdecznie w imieniu Rządu Rzeczypospolitej – dodał wojewoda.
Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 r. Odznaczenie jest nadawane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych.
- Stanisław Wyspiański ustami Konrada w „Wyzwoleniu” modlił się: „Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą”. Ta modlitwa ziściła się w 1918 roku, podczas gdy pokolenie niepokornych pokazało, jak walczyć o niepodległą Polskę – mówił minister Jan Kasprzyk. – I po wielu latach, podczas Grudnia ’70, to Wy byliście kolejnym pokoleniem, które szło wyprostowane, które pokazało, jak obudzić naród. Jesteście dla nas bohaterami.
Medalem Pro Patria odznaczono:
Ryszarda Bidlera
Romualda Chudzika
Ambrożego Dobranca
Zdzisławę Durską
Krzysztofa Dymowskiego
Katarzynę Dziurdzikowską
Mirosława Folta
Stanisława Gadeckiego
Edwarda Gałązkę
Józefa Gobisa
Mieczysława Jurka
Dariusza Kamińskiego
Grzegorza Kołtuniaka
Zdzisława Kosturowskiego
Tadeusza Kowalczyka
Wiesława Włodzimierza Króla
Kazimierza Kwiatkowskiego
Fryderyka Lubryczyńskiego
Krzysztofa Jacka Męcińskiego
Jana Mordasiewicza
Piotra Mynca
Teresę Grażynę Olesińską-Dowlasz
Zdzisława Jana Polla
Bolesława Potockiego
Winicjusza Radwańskiego
Waldemara Rolirada
Krystynę Rosiak
dr. Pawła Skubisza
Jerzego Sołtysiaka
Teresę Szerkus
Eugeniusza Tadeusza Szerkusa
Henryka Toczyłowskiego
Adama Wiśniowieckiego
Napisz komentarz
Komentarze