Podstawowym zdaniem służb była na początku akcji izolacja miejsca pozostawienia cysterny oraz zorganizowanie objazdów, a także wydzielenie strefy rażenia. Powołany sztab kryzysowy, składający się z przedstawicieli różnych służb i podmiotów pozapolicyjnych podjął decyzję o zaangażowaniu do działań policyjnych pirotechników, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu usuną spod ciężarówki niebezpieczny pakunek.
Kolejnym etapem akcji było zatrzymanie kierowcy cysterny, który - jak ustalili mundurowi - miał powiązanie z organizacjami planującymi zamachy terrorystyczne i mógł posiadać przy sobie broń oraz inne niebezpieczne przedmioty. Policyjni antyterroryści ustalili miejsce jego kryjówki i zatrzymali groźnego sprawcę.
Tak wyglądały ćwiczenia na krajowej trójce, w których uczestniczyły służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie województwa zachodniopomorskiego. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie służby ratunkowe, które mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa oraz zapewnić pomoc w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Głównym założeniem ćwiczeń było zagrożenie terrorystyczne związane z podłożeniem ładunku wybuchowego pod cysternę przewożącą gaz LNG.
Celem takich kompleksowych ćwiczeń było mi.in. koordynacja działań podmiotów systemu reagowania kryzysowego w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym oraz wypracowanie optymalnego modelu efektywnego reagowania w zwalczaniu tego typu zagrożeń.
Była to także okazja do doskonalenia współdziałania Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego, patroli Ruchu Drogowego, sztabu Policji z innymi służbami i podmiotami pozapolicyjnymi odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa w warunkach wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia w związku ze zdarzeniem terrorystycznym.
Napisz komentarz
Komentarze