Co w piątek?
W piątek, 24 czerwca Dni Cedyni rozpoczną się o godz. 11 od konferencji naukowej. W hotelu Klasztor zaplanowano prelekcje dr. Andrzeja Piotrowskiego, dr. hab. prof. UAM Grzegorza Podrucznego, dr. hab. prof. US Radosława Skryckiego, dr. Piotra Malińskiego, prof. dr. hab. Stanisława Rosika, dr. Pawła Migdalskiego, dr. Sławomira Szafrańskiego, a także Magdaleny Jakołcewicz i Pawła Pawłowskiego.
Na amfiteatrze w Cedyni o godz. 18 zaprezentują się młode muzyczne talenty z gminy Cedynia. O godz. 21 organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem Składak, a od godz. 23 do godz. 1 na dyskotekę, którą poprowadzi dj Fafiq.
Tego też dnia na polanie pod Górą Czcibora (4 km od Cedyni pod Osinowem Dolnym) o godz. 20 rozpocznie się biesiada historyczna z udziałem delegacji grup i bractw historycznych biorących udział w wydarzeniu. O godz. 23 Pomnik polskiego zwycięstwa nad Odrą (monument orła) rozbłyśnie świetlną iluminacją.
Co w sobotę?
Sobotnie Cedyńskie Spotkania z Historią rozpoczną się o godz. 10 na polanie od Górą Czcibora. Będzie tam można zwiedzić obóz historyczny, obejrzeć pokazy rzemiosła średniowiecznego, turniej łuczniczy, posłuchać koncertu muzyki dawnej i wziąć udział w średniowiecznych grach i zabawach. O godz. 12 chętni pobiegną na szczyt Góry Czcibora, walcząc o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej w Cedyni.
O godz. 14 zaplanowano pokaz szyków i formacji bojowych. Natomiast o godz. 15 przewidziano inscenizację bitwy z 972 roku.
Na amfiteatrze w Cedyni o godz. 17.30 władze samorządowe wręczą dyplomy i wyróżnienia dla najlepszych uczniów z gminy oraz osób zasłużonych. Od godz. 18 do godz. 2 zaplanowano blok koncertowy (informacje w leadzie – we wstępie do artykułu).
Co w niedzielę?
26 czerwca, w niedzielę, w godz. od 10 do 15.30 na polanie od Górą Czcibora można będzie zwiedzić obóz historyczny, obejrzeć pokazy rzemiosła średniowiecznego, turniej łuczniczy, posłuchać koncertu muzyki dawnej i wziąć udział w średniowiecznych grach i zabawach. Przewidziano także pokaz sokolniczy.
Natomiast od godz. 12 do 15 zaplanowano turniej bojowy wojów wczesnośredniowiecznych.
W kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP w Cedyni odprawiona zostanie msza święta w intencji mieszkańców gminy z udziałem ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Po mszy o godz. 12 .30 na placu Wolności wykonana zostanie wspólna pamiątkowa fotografia mieszkańców.
W Osinowie Dolnym o godz. 14 nastąpi błogosławieństwo wody. Tę uroczystość z okazji dnia św. Jana Chrzciciela poprowadzi ks. dziekan kanonik Michał Kostrzewa. Następnie odbędzie się uroczyste otwarcie nowej ścieżki edukacyjnej na najdalej na zachód wysuniętym punkcie Polski.
Natomiast na stadionie sportowym w Cedyni o godz. 16 zorganizowany zostanie piknik sportowy z grami i zabawami z okazji 70. rocznicy utworzenia UKS Czcibor Cedynia.
Patronat medialny nad 3-dniowym świętem gminy sprawują m.in. igryfino oraz cedyniabezcenzury.pl
Napisz komentarz
Komentarze