Motywem przewodnim wszystkich przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu będą chojeńskie zabytki, ich historia i stan obecny.
Inauguracją projektu będzie gra miejska, która odbędzie się w sobotę, 14 października 2017.
W grze uczestniczyły będą trzy i czteroosobowe zespoły młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 i z chojeńskiego „Korczaka”. Zadaniem uczestników będzie odszukanie na podstawie planów miasta, starych fotografii i zagadkowych instrukcji konkretnych miejsc w Chojnie, czy elementów architektonicznych oraz wykonanie ich zdjęć. W oparciu o wykonaną dokumentację uczestniczące drużyny przygotują kilkuminutowe prezentacje multimedialne ukazujące chojeńskie zabytki i ich stan.
Po zakończeniu gry jej uczestnicy zaproszeni zostaną do udziału w kilkumiesięcznych warsztatach. W ich trakcie będą nie tylko poznawali architekturę i sztukę gotyku, ale spróbują się dowiedzieć, dlaczego cenne chojeńskie zabytki, których wiele dużych miast mogłoby nam pozazdrościć, w tak małym stopniu służą turystom, a niektóre popadają w ruinę.
Młodzież będziecie miała do wyboru kilkumiesięczną pracę w grupie fotograficznej, przewodnickiej i dziennikarskiej. Wszystkie te warsztaty prowadzone będą przez dwupokoleniowe pary trzydziestolatków i seniorów powyżej 60 roku życia. Pod ich kierunkiem grupa fotograficzna pozna tajniki fotografowania zabytkowych budowli i detali architektonicznych, a potem przygotuje wystawę ukazującą stan chojeńskich zabytków. Grupa dziennikarska będzie prowadziła wywiady ze starszymi mieszkańcami miasta, próbując dowiedzieć się, dlaczego niektóre zabytkowe obiekty zostały po wojnie rozebrane, a inne zostały odbudowane, ale dzisiaj niszczeją, a następnie spisze wspomnienia seniorów. Uczestnicy warsztatów przewodnickich spróbują wcielić się w rolę przewodników po mieście i przygotują się do pierwszego w życiu oprowadzania, aby zainteresować innych losem zabytków. Na zakończenie efekty wspólnej zaprezentowane zostaną rodzicom i dziadkom uczestników projektu, a także innym m mieszkańcom Chojny oraz turystom.
W okresie od października do czerwca młodych i starszych mieszkańców Chojny czeka jeszcze wiele innych atrakcji. Wiosną młodzież uczestnicząca w projekcie pod hasłem „Wyciągnij babcię i dziadka z domu” przygotuje i przeprowadzi samodzielnie kolejna grę miejską, tym razem adresowaną do seniorów. Zaplanowany jest również turniej wiedzy o gotyku i chojeńskich zabytkach z udziałem mieszanych drużyn młodzieży i seniorów, konferencja prasowa z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków, a na zakończenie – wielki finał „Różne oblicza gotyku”, do udziału w którym zaproszeni zostaną wszyscy mieszkańcy Chojny.
Projekt został dofinansowany ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw twórczych „ę” z Warszawy. Dotacja, którą otrzymało stowarzyszenie Historyczno Kulturalne „Terra Incognita” przyznana została laureatom trzyetapowego ogólnopolskiego konkursu grantowego. Chojeński projekt „Dotknij gotyku” znalazł się wśród 33 nagrodzonych dotacjami projektów, wybranych z blisko 300 zgłoszonych do udziału w konkursie. Autorami koncepcji i koordynatorami projektu są Magda Ziętkiewicz i Michał Gierke.
Patronat medialny nad projektem objęła „Gazeta Chojeńska”. Partnerem projektu oprócz obu wymienionych szkół jest również Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie, w której pomieszczeniach odbywały się będą warsztaty.
Magda Ziętkiewicz
Napisz komentarz
Komentarze