Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 17:41
Reklama
Reklama

Wieczór poetycki w najbliższy czwartek

Niezwykłe spotkanie odbędzie się w Muzeum Regionalnym przy ul. Sprzymierzonych (budynek dworca gryfińskiego ) w czwartek, 5 października 2017 r. o godz 19.00. „...oto się stajesz zapatrzeniem gwiazd” - poeci Powstania Warszawskiego - to tytuł owego wieczoru poetyckiego.
Wieczór poetycki w najbliższy czwartek

Wojna jest tematem lub tłem wielu filmów i utworów literackich, a wyjątkową rolę pełni wśród nich niewątpliwie arcydzieło literatury światowej „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja (1869). Skutki wojny odczuwane są też w okresie powojennym, jak np. pokazała to powieść „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego (1947).

Pamiętać i podkreślać należy, że nie można usprawiedliwiać żadnej wojny, (chociaż są tacy, którzy próbują swoje wojny nazwać„wojnami sprawiedliwymi”) ponieważ prawa człowieka, a przede wszystkim prawo do życia,  są niezbywalne. Zawsze okresy przełomowe w historii budzą niewyobrażalne emocje, a wojna prowadzi do strat materialnych jak i do tych najistotniejszych - strat duchowych.

Spektakl, który Państwu będzie zaprezentowany w najbliższy czwartek ( 05.10) w niejednym z Was wywoła emocje, mimo że większość z nas  urodziło się po II Wojnie Światowej. Dostrzegamy co jakiś czas dokonujące się zmiany tak w naszym kraju jak i  na świecie. Niektóre zmiany nas cieszą, inne niepokoją. Postrzegamy je zawsze z perspektywy rozwoju cywilizacyjnego. Dostrzegamy też zmiany dotyczące szkolnictwa, co ma istotne znaczenie dla rozwoju naszych dzieci, wnuków i nas samych w dobie całożyciowego samokształcenia.

doktor Teresa Joanna Andrzejewska

 

Z nazwą „Boryczówka” zetknąłem się po raz pierwszy  w ubiegłym roku – mówi Marek Brzeziński .

O willi w Konstancinie opowiedziała mi nieżyjąca już dziś śp. Helena Woźniewicz. Chciałem wypożyczyć rodzinne fotografie i posłuchać wspomnień o Boryczówce, z której nazwą, w międzyczasie, zetknąłem się kilkakrotnie przy zbieraniu materiałów do mojego filmu dokumentalnego o  Helenie. Przy okazji dotarłem do opowieści o poetach Polski podziemnej -Romanie Bratnym, Tadeuszu Gajcym i Leonie Zdzisławie Stroińskim.

Niewątpliwie Boryczówka, o charakterystycznej, międzywojennej sylwetce, na upamiętnienie zasługuje. Miały tu bowiem miejsce wydarzenia, które uczyniły z niej najbardziej znaczące w okolicy ognisko działań konspiracyjnych i miejsce spotkań elity intelektualnej pokolenia „Kolumbów” skupionej wokół konspiracyjnych pism z kulturą związanych: ( prawicowego) „Sztuka i Naród” redagowane m.in. przez Tadeusza Gajcego oraz założone przez Romana Mularczyka ( lewicowe ) „Dźwigary”. Aż dziw bierze, że młodzi twórcy doby okupacji spierając się zażarcie o kształt przyszłej Polski, o wzorce literackie oraz o treść i formę własnych utworów – nie przenosili tych sporów na grunt prywatny – ale przyjaźnili się, wspierali i wspólnie spędzali czas na wycieczkach, meczach, wieczorkach poetyckich i zabawie.

Wykonawcy: Wiesia Glińska, Jolanta Czacharowska, Tamara Szymańska, Marek Brzeziński, Dawid Andrusewicz i Lena Żelech.  Gospodarzem jest TMHZG. Zapraszamy do Muzeum Regionalnego przy ul. Sprzymierzonych  ( budynek dworca gryfińskiego ) - czwartek, 5 października o godz. 19.00

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama