Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 19:37
Reklama dotacje rpo
Reklama

Sprzeczali się o przeszłość

„Cedynia w czasie i przestrzeni” – to tytuł konferencji naukowej, jaką zorganizowano w piątek, 24.06.2016 r. w hotelu Klasztor w ramach rozpoczętych właśnie Dni Cedyni. Najwięcej dyskusji wzbudził referat profesora Stanisława Rosika. Sporo pytań dotyczyło chrztu Polski, Mieszka, Cedyni a nawet tożsamości. Nawet jak prof. Radosław Skrycki referował o mapach, wróciła kwestia lokalizacji bitwy cedyńskiej 972 r. Natomiast dr Piotr Maliński zawyrokował, że w Gozdowicach nie było żadnego forsowania Odry 16 kwietnia 1945 r., tylko przeprawa, ponieważ na drugim brzegu czekały wojska radzieckie.
Sprzeczali się o przeszłość

Dr Andrzej Piotrowski z Oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (Państwowy Instytut Badawczy, Szczecin) barwnie opowiadał o przeprawie stada mamutów na czele z mamucicą w Bielinku. Opowiadał tak barwnie, jakby to widział własnymi oczami.

Dr hab. prof. UAM Grzegorz Podruczny (Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum w Słubicach) opowiadał o nowożytnych fortyfikacjach na terenie dolnego biegu Odry. Mówił o Gozdowicach, Oderbergu, Schwedt, Gartz i Gryfinie.

Dr hab. prof. US Radosław Skrycki (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Szczeciński) przedstawiał Cedynię i Nadodrze na mapach od początku XVI do końca XVIII w.

Dr Sławomir Szafrański (Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach) zreferował temat „Muzea i izby regionalne (pamięci) na Pomorzu Zachodnim – zarys problematyki”.

Z kolei Magdalena Jakołcewicz (Szczecin) przeczytała referat o historii Muzeum Regionalnego w Cedyni.

Konferencją prowadził dr Paweł Migdalski (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Szczeciński). Opowiadał także o obchodach Tysiąclecia Państwa Polskiego w Cedyni (i Siekierkach).

Paweł Pawłowski (Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu) przedstawił perspektywy Muzeum Regionalnego w Cedyni i snuł wizje. A z sali padały pytania. Do najbardziej polemicznych należały pytania prof. Jana M.Piskorskiego.

Więcej zdjęć na: 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama