Komisje powoływane są na bieżąco, w miarę napływania wniosków. Wnioski wpływają także do komisji już istniejących – to powód, dla którego żadna z nich nie mogła zakończyć jeszcze swojej pracy.
- Pogoda nie sprzyja rolnikom, gospodarze skarżą się na złej jakości plony, boją się o utrzymanie płynności finansowej – mówi wicewojewoda Marek Subocz - Na bieżąco kontaktujemy się z rolnikami i organizacjami rolniczymi, monitorujemy sytuację i wspólny wniosek jest jeden: pomoc producentom rolnym jest potrzebna. Kolejne takie spotkanie z przedstawicielami Ośrodków Doradztwa Rolniczego, ARMiR, ANR, stowarzyszeń i związków zawodowych zostało zaplanowane na najbliższy piątek.
Spotkanie rozpocznie się 25 sierpnia o godz 12.00 w ZUW, jest otwarte dla mediów.
Protokół szacowania strat może posłużyć do ubiegania się przez rolnika o możliwość przesunięcia spłaty zobowiązań wobec KRUS, ANR, umorzenia części zobowiązań w stosunku do tych instytucji lub rozłożenia jej na dogodne raty. Rolnicy mogą także ubiegać się o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych.
Wg zasad opracowanych przez MSWiA dot. udzielania pomocy finansowej z budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych (do 100 tys. zł), przez budynek mieszkalny rozumie się także „budynek gospodarczy służący zaspokajaniu niezbędnych potrzeb bytowych rodziny lub osoby samotnie gospodarującej, w szczególności budynek inwentarski” Oznacza to, że w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia budynku gospodarczego przez deszcze nawalne czy wichury występujące ostatnio w naszym regionie, rolnicy mogą ubiegać się o pomoc na odbudowę z budżetu państwa.
Napisz komentarz
Komentarze