Za kradzież kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Wybierając się na dłuższą czy bliższą przejażdżkę warto pomyśleć wcześniej i zabezpieczyć jednoślad przed kradzieżą.
W jaki sposób można zabezpieczyć swój jednoślad przed jego utratą? Poniżej kilka rad, które warto zapamiętać i stosować:
Rozważ możliwość profesjonalnego zabezpieczenia Twojego roweru, im lepsze blokady tym większy orzech do zgryzienia dla potencjalnego złodzieja.
Zabezpiecz razy dwa – dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno, im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower.
Zakładaj zawsze linki rowerowe – nawet jeżeli odchodzisz tylko na chwilę, przypnij rower do nieruchomej części otoczenia (rama z kołem a nie samo koło).
Zadbaj o jak najlepsze zabezpieczenia Twojej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał szerokim łukiem.
Miej oczy otwarte na to, kto wchodzi do Twojej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, wpuszczamy do budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się również złodziej.
Stosuj trwałe zabezpieczenia przytwierdzone do podłoża czy ściany przechowując rower w pomieszczeniu piwnicznym czy na balkonie, nie przechowuj roweru na balkonie, jeżeli jest łatwa możliwość wejścia na niego z zewnątrz (parter, wysoka roślinność).
Jeżeli w bloku nie ma domofonów – zwróć się do zarządu budynku z wnioskiem o jego zamontowanie
Ponadto, rozważ możliwość zabezpieczenia roweru poprzez jego trwałe oznakowanie urządzeniem N-grawer w najbliższej jednostce policji, znakowanie jest bezpłatne. Oznakowany przedmiot jest mało atrakcyjny dla złodzieja, a jeżeli dojdzie do jego kradzieży, to naniesiony znak pomoże nam zidentyfikować Twój rower podczas kontroli.
Informacje o złodzieju ze Szczecina oraz rady dla właścicieli rowerów na podstawie materiałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Napisz komentarz
Komentarze