Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 19:56
Reklama
Reklama

Polska z oddali - jak dziś opowiadać naszą historię? Powstaniec Zbigniew Kruszewski w regionie

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zaprasza we wtorek 28 czerwca na debatę otwartą pt. „Polska z oddali – jak dziś opowiadać naszą historię”. W spotkaniu weźmie udział wyjątkowy gość - prof. Zbigniew Kruszewski, powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, emigrant, politolog University of Texas w El Paso. Spotkanie rozpocznie wręczenie profesorowi Honorowej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego przez członka zarządu województwa Annę Mieczkowską.
Polska z oddali - jak dziś opowiadać naszą historię? Powstaniec Zbigniew Kruszewski w regionie
Podczas debaty wspólnie zastanowimy się, jak powinna być prowadzona polska polityka historyczna, jakie wątki z historii Polski powinny być upowszechniane w świecie, jakie tematy, zwłaszcza te z historii najnowszej, są dla Polaków problemem, z którym nie potrafią się uporać – zapowiadają organizatorzy. Spotkanie odbędzie się w Sali konferencyjnej Centrum Dialogu Przełomy, we wtorek, 28 czerwca br., - początek godz. 16. Wstęp wolny.
 
Prof. Zbigniew Kruszewski to powstaniec warszawski, żołnierz Szarych Szeregów, Armii Krajowej i 2 Korpusu gen. Władysława Andersa, jeniec wojenny, emigrant polityczny, działacz i były wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, amerykański politolog University of Texas at El Paso (UTEP), na pograniczu USA-Meksyk. Jest specjalistą z zakresu problematyki regionów granicznych i współtwórcą nauki o granicach (borderology).
 
Urodził się w Warszawie. Jako żołnierz AK walczył w Powstaniu Warszawskim, potem został wywieziony do niemieckiego lagru. Po wyjściu z niewoli był żołnierzem armii gen. Andersa. Studia skończył na uniwersytecie w Chicago, był związany z London School of Economics and Political Science, w El Paso na granicy amerykańsko-meksykańskiej pracuje 48 lat. Gdy w połowie lat dziewięćdziesiątych przyjechał do Szczecina, był wiceprzewodniczącym Kongresu Polonii Amerykańskiej. Spotkał się wtedy z Philippem von Bismarckiem, przewodniczącym Ziomkostwa Pomorzan - on, powstaniec warszawski, z byłym oficerem Wehrmachtu, który jesienią 1939 r. wkraczał do Warszawy, a 1944 r., będąc na froncie wschodnim, wspierał przygotowania do zamachu na Hitlera. Otwarta dyskusja między nimi, zorganizowana w Klubie 13 Muz, była ważnym wydarzeniem w stosunkach polsko-niemieckich. Radosław Soćko

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama