Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 00:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gryfinianin Jerzy Minkwitz odznaczony medalem „Pro Patria” [foto]

- To ogromny zaszczyt gościć Państwa w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Polska wiele Wam zawdzięcza, zasługujecie na słowa najwyższego szacunku – mówił dzisiaj podczas powitania wojewoda Krzysztof Kozłowski. Medale Pro Patria wręczył dziś, 19 lipca 2017 r. w Szczecinie 13 zasłużonym osobom Jan Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z wojewodą zachodniopomorskim Krzysztofem Kozłowskim. Wśród uhonorowanych jest gryfinianin Jerzy Ryszard Minkwitz.

Autor: ZUW

Medal „Pro Patria” jest nadawany od 2011 r. na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Medal trafia do osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

- Waszej odwadze i honorowi zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnej Polsce - podkreślał minister Jan Kasprzyk. – Jesteście tymi, którzy stali wyprostowani, podczas gdy inni trwali na kolanach. Nigdy o Was nie zapomnimy. Nowelizacja ustawy o kombatantach, która wejdzie w życie 31 sierpnia tego roku sprawi, że państwo polskie otoczy Was opieką i zapewni godne życie.

 

Odznaczeniem Pro Patria zostali uhonorowani:

Grażyna Teresa Adamska

Grzegorz Durski

Dyrdał Jerzy

Genowefa Janina Jurczyk

Kazimierz Kostrzewski

Bogumił Męciński

Jerzy Minkwitz

Arkadiusz Oryszyszewski

Andrzej Owczarski

Waldemar Reginiewicz

Juliusz Słowacki

Ryszard Skrzat

Ryszard Krzysztof Śnieg

Wojewoda, gospodarz uroczystości, wręczył także jeden Złoty Krzyż Zasługi. Złoty Krzyż Zasługi, odznaczenie nadane z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień’70-Styczeń’71” za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej odebrał z rąk wojewody Jerzy Dyrdał.

 

Poniżej przedstawiamy biogram uhonorowanego gryfinianina.

Jerzy Ryszard Minkwitz - uczestnik Grudnia 1970 i 1980 roku w Szczecinie, członek Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień’70/Styczeń’71, pełniący funkcje przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego, członek Rady Kombatantów  przy Prezydencie Miasta Szczecin. W dniu 17 grudnia 1970 roku brał czynny udział  w buncie pracowniczym,  w dniu 18 grudnia 1970 r. stał na czele strajku okupacyjnego na terenie Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „GRYF” w Szczecinie przy ul. Władysława IV jako wiceprzewodniczący Komitetu Strajkowego z funkcją kontaktów ze Stocznią Szczecińską im. Adolfa Warskiego. W dniu 21 grudnia 1970 roku został zatrzymany przed Stocznią Szczecińską i aresztowany. W dniu 23 grudnia 1970 roku został poddany torturom, w stanie krytycznym odwieziony do szpitala, leczenie trwało do końca stycznia 1971 roku.

W marcu 1972 roku został zatrzymany przed domem i aresztowany przez ZOMO za kolportaż  ulotek. Przebył tzw. „ścieżkę  zdrowia”, po której był leczony przez 3 tygodnie. W roku 1973 otrzymał wyrok sądowy w tytule „Napad na milicjanta”.

W roku 1973 zatrudniony w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. W roku 1974 zmienił miejsce zamieszkania - ze Szczecina przeprowadził się do Gryfina. Czerwiec 1976 rok podczas strajku współorganizuje komitet strajkowy oraz czynnie uczestniczy w pracach komitetu, za co 30 czerwca zostaje zwolniony z pracy. W roku 1979 po podpisaniu porozumień gdańskich został przywrócony do pracy w Elektrowni Dolna Odra. W roku 1980 jeden ze współorganizatorów Niezależnego Związku Zawodowego „SOLIDARNOŚĆ” w Elektrowni Dolna Odra. Dnia 17 grudnia 1981 roku w stanie wojennym został aresztowany. W latach 1981-1982 aktywnie działał na terenie elektrowni i Gryfina, zbierał pieniądze, kolportował czasopisma „Dywersja”.

W latach 1970 do 2010 roku został zmuszony za działalność antykomunistyczną do zmiany sześciu zakładów pracy.

Obecnie przebywa na emeryturze. Działacz społeczny, aktywnie uczestniczy w uroczystościach rocznicowych, zbiera dokumentację historyczną od 1970 roku do izby pamięci, która ma powstać w świetlicy stoczniowej, gdzie rozpoczął się pierwszy strajk w 1970 roku oraz podpisanie Porozumień Szczecińskich w 1980 roku.  Aktywny na polu popularyzacji wiedzy o wydarzeniach, w których uczestniczył. Za walkę z totalitarną władzą komunistyczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz licznymi odznaczeniami resortowymi. Jerzy Ryszard Minkwitz - kombatant roku 1970. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia 2016.10.03 potwierdził status osoby represjonowanej z powodów politycznych, nadając odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”.

Za całokształt pracy społecznej, działalności patriotycznej przedstawiony do odznaczenia o nadanie medalu „Pro Patria”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama