W spotkaniu wziął udział również Marek Gabzdyl, wójt Raciechowic, gminy partnerskiej Gryfina. Spotkanie było kontynuacją wyjazdu studialnego do Gruzji, jaki dwa tygodnie temu zakończył się podpisaniem listu intencyjnego z municypalitatem w Gorii, podczas którego dokonano wstępnego rozpoznania obszarów potencjalnej współpracy. Gruzja podpisała umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską i najbliższym czasie spodziewa się dużej kwoty środków preakcesyjnych, przeznaczonych na odbudowę kraju po konflikcie z Federacją Rosyjską oraz dostosowanie administracji publicznej i prawodawstwa do wymogów UE. Współpraca z Gruzją jest również jednym z priorytetów polskiego MSZ.
Zebrani samorządowcy wybrali lidera grupy, którym ze względu na dotychczasowe doświadczenie i znajomość realiów gruzińskich, został Tomasz Makowski z Elbląga. Postanowiono również podpisać w najbliższym czasie porozumienie ramowe, scalające deklarujące chęć pomocy Gruzinom, samorządy polskie.
Wskazano na trzy obszary potencjalnej współpracy, choć potrzeby zrujnowanej wojną z Rosją Gruzji są daleko szersze, są to: ochrona środowiska wraz z edukacją na ten temat, zapobieganie klęskom naturalnym oraz współpraca przedsiębiorców. Lista nie jest zamknięta. Kolejnym krokiem ma być wybranie przez stronę polską listy wzorcowych projektów, mogących posłużyć za przykłady dobrego rozwiązania problemów lokalnych w wybranych obszarach oraz przedstawienie ich Gruzinom. W grudniu jest planowana wizyta przedstawicieli Gorii w Polsce.
źródło: UMiG
Napisz komentarz
Komentarze