W sesji 27 czerwca uczestniczyło 14 radnych (nie było Magdaleny Puzik). Sprawozdania finansowe oraz z wykonania budżetu za 2015 r. przyjęto szybko i bezproblemowo 13 głosami za przy 1 wstrzymującym się (Jadwigi Hasiuk). Natomiast później rozgorzał gorący spór pomiędzy opozycją a koalicją czy udzielić absolutorium wójt Widuchowej Annie Kusy-Kłos.
Mocne zarzuty pod adresem wójt
W imieniu radnych z Porozumienia Partnerska Gmina głos zabrał Sebastian Pomykła.
-Oceniając pracę organu wykonawczego pragniemy zauważyć, że liczą się nie tylko finanse, ale całokształt pracy pani wójt. Jesteśmy zbulwersowani prowadzoną agresywną polityką, utrudnianiem prac komisjom stałym rady. Próby nawiązywania kontaktu z urzędem spotykają się z niezrozumieniem i odmową. Przewodniczący rady na opinię prawną musi czekać aż 2 miesiące. Zareagowali państwo dopiero po piśmie przewodniczącej komisji rewizyjnej. Na podstawie dwóch lakonicznych skarg, bez przeprowadzenia obiektywnej kontroli, zwolniła pani dyrektora szkoły – wyliczał zarzuty radny Pomykała.
Dyskusja na temat czy nie?
Sekretarz gminy Widuchowa zwrócił uwagę, że wypowiedź radnego nie jest w tym momencie na temat.
-Rozumiem, że jest demokracja i pan Pomykała przygotował wystąpienie w imieniu Porozumienia Partnerska Gmina. Jednak jeżeli w tym punkcie obrad będziemy poruszać inne kwestie, rozmyje się państwu główny temat uchwały, czyli wykonie przez wójta budżetu gminy – powiedział sekretarz Andrzej Stachura.
- Pragnę przypomnieć, że oceniamy przy udzielaniu absolutorium wykonanie budżetu za rok 2015, a nie personalne decyzje i to w 2016 roku – zabrała głos wójt Anna Kusy-Kłos.
O szarej eminencji i jej wpływach
Jednak za przyzwoleniem przewodniczącego rady Bogdana Kosmalskiego radny Pomykała kontynuował odczytywanie przygotowanego oświadczenia.
- Odrębną kwestią braku współpracy są intrygi radnych związanych z panią wójt. Kolejną kuriozalną sytuacją są wystąpienia radnych gminy, które są przedmiotem kpin i drwin całego powiatu. Sesja składa się z 2 części: tej właściwej i tej kabaretowej, na której próbujemy zmieniać przewodniczącego rady czy przewodniczącą komisji rewizyjnej. Podejrzewamy kto pisze scenariusze i reżyseruje spektakle. Szara eminencja czuje władzę i śmieje się ze wszystkich bez wyjątku. Szara eminencja bawi się świetnie, pociągając za sznurki osoby, które nie do końca mają świadomość, że stały się marionetkami. Działa tak pod przykrywką niezależności, jawności i transparentności. Chcielibyśmy zmian w przytoczonych zagadnieniach, jak również aby nastał spokój i normalność w naszej gminie. Dlatego też podczas głosowania absolutoryjnego wyrazimy swoją ocenę organu prowadzącego - zapowiedział Sebastian Pomykała.
Wyrażają sprzeciw
Oliwy do ognia postanowiła dolać radna Agnieszka Malik.
-Chciałabym zająć stanowisko wobec działań pani wójt – radna Malik. Obserwując pani sposób postępowania z ludźmi, a szczególnie formy obsadzania stanowisk, jako radni Porozumienia Partnerska Gmina wyrażamy swój sprzeciw. W naszym mniemaniu w państwie demokratycznym w XXI wieku działania takie są niedopuszczalne. Rozumiemy, że może pani nie mieć do kogoś zaufania, może pani nie darzyć kogoś sympatią, może mieć odmienne zdanie, ale pozbawianie ich własnej godności jest nikczemne. Nie akceptujemy tego, że ludzie ci nie mają możliwości bezpośredniego odniesienia się do stawianych im zarzutów, nie docenia się ich wieloletniego wkładu pracy na rzecz gminy, lokalnych środowisk. Szczytem takiego zachowania był sposób odwołania ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Krzywinie – argumentowała Agnieszka Malik.
O roli wolnych mediów
-Pracuję z państwem 2 lata. Co zrobiliście przez ten czas? Jaka jest ta współpraca? Jakie pojednanie? Powinniście zacząć od siebie i uderzyć się w piersi, a dopiero później oceniać innych - odpowiedział Dariusz Filipiak.
-Zwracam się do tych z państwa, którzy odczytali właśnie swoje stanowisko. Niedawno krytykowaliście wolne media, że patrzą co robicie, ustawiają obiektywy prosto na was. Teraz jesteście w mediach i te media wykorzystujecie. Mieliście swoje pięć minut, wystąpiliście ze swoimi opiniami, które uważam, że były zupełnie nie na temat. Sądzę, że prowokujecie teraz innych radnych do dyskusji nie na ten temat, który jest przedmiotem bieżącej uchwały. Pan Darek Filipiak odpowiedział na wasze wnioski. Żaden radny nie powinien dać się sprowokować. Powinniśmy skupić się na merytorycznej treści uchwały dotyczącej udzielenia absolutoriom z tytułu wykonania budżetu przez wójt gminy Widuchowa za 2015 r. – zaapelował sekretarz Andrzej Stachura.
- Skoro mamy demokrację, niech mówią. Niektórzy stosują zasadę: nieważne jak o nas mówią, byleby o nas mówiono. W związku z tym jeśli media będą mówić, że państwo przy uchwale o wykonaniu budżetu a potem przy uchwale absolutoryjnej mówili nie na temat, to mogą państwo znowu być niezadowoleni, ale powinni mieć pretensje wyłącznie do siebie. Pan przewodniczący zachowuje się tak, jakby w ogóle nie widział zakresu czasowego. Nie wiem czy pan nad tym panuje. Składacie oświadczenia dotyczące spraw zupełnie nie w waszych kompetencjach: spraw osobowych, związanych na dodatek z rokiem 2016. Poza tym nie wiem czy wy teraz dyskutujecie z wojewodą? Obecnie mamy tylko wstrzymanie wykonania zarządzenia wójta. Zastanowiłabym się na państwa miejscu jakie są wasze kompetencje. Tak chcecie wykorzystywać demokrację? – retorycznym pytaniem do części radnych zwróciła się wójt Anna Kusy-Kłos.
Argumenty i kontrargumenty
-Budżet 2015 jest pierwszym budżetem obecnej pani wójt. To jest nasz wspólny budżet zaprojektowany od początku, wykonany w 95 procentach w trudnym czasie, przy zadłużeniu prawie 10,5 mln zł. Opinia komisji rewizyjnej jest pozytywna. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej bardzo pozytywna, bez żadnych uwag. W tym trudnym czasie pani wójt wykonała temat oświetlenia, który deklarowała, załatwiła sprawę komunikacji, remonty dróg, udało się przygotować projekty. Przez ostatni rok poprzedniej kadencji nic się nikomu nie udawało, bo zadłużenie wynosiło ponad 11 mln zł, a pomimo tego ówczesny wójt absolutorium dostał. To co tutaj dzisiaj usłyszałem jest żenujące i przykre. Niech radny Pomykała nie mówi o spektaklu. Spektakl to pan przygotował super, a państwo tylko na to czekali - powiedział Zdzisław Merski.
Powiedział pan, że jest komunikacja, ale mam tutaj program wyborczy pani wójt i tam jest napisane: „Komunikacja publiczna dla KAŻDEJ miejscowości”, a o Ognicy jakoś zapomniano. Następna sprawa to oświetlenie ulic od zmierzchu do świtu. Takiego oświetlenia ma - kontrargumentowała Agnieszka Malik.
- Czy my w tej chwili mówimy o kampanii wyborczej? Pani radna, kadencja trwa 4 lata. Modernizując oświetlenie zakładaliśmy, że co roku będzie więcej godzin tak, żeby było od zmierzchu do świtu. Przypomnę jeszcze sprawę cmentarza w Lubiczu czy wywozu śmieci - będą z Lubicza wywożone tak, jak państwo chcieliście. Poza tym pracujemy nad tym, żeby w całej gminie była komunikacja publiczna i żeby była ekonomiczna. Uchwała absolutoryjna dotyczy czego innego. Nie przyszłam mówić tu o swoich osiągnięciach. Co sesję odczytuję państwu sprawozdania ze swojej działalności. Nie rozumiem dlaczego pan przewodniczący dopuszcza dyskusje nie na temat. Uważam, że przekracza to granice przyzwoitości – skomentowała sytuację wójt Anna Kusy-Kłos.
Decyzja w końcu zapadła
-Pragnę przypomnieć, że każda uchwała będzie przedmiotem opinii kolegium RIO, będzie podlegała też trybowi nadzorczemu. Macie państwo przedstawione wszystkie dokumenty, RIO i komisja rewizyjna pozytywnie zaopiniowały wykonie budżetu za 2015 r. Jeżeli pomimo tego przy głosowaniu nad absolutorium będziecie państwo brali wypowiedzi radnych Pomykały, Malik a może i Nazar, to RIO też obejrzy sobie protokół tej sesji i odniesie się do tego, czy braliście pod uwagę wykonanie budżetu czy inne sprawy – przestrzegł sekretarz Andrzej Stachura.
A Janusz Kulka zaapelował:
- Słyszeliśmy, że komisja rewizyjna i dwie stałe komisje rady zaopiniowały pozytywnie projekt uchwały aby udzielić absolutorium. Jeżeli ci sami radni będą głosowali teraz inaczej, to tylko się ośmieszą zwłaszcza przed swoimi wyborcami, którzy zobaczą jak radni pracują i jakie mają zdanie o sobie.
Radni przystąpili do głosowania. Wynikiem głosów 8 - za, 5 – przeciw (Kosmalski, Malik, Gęsiak, Pomykała, Jankowska) i 1 wstrzymującym się (Hasiuk) wójt Anna Kusy-Kłos udzielono absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 rok.
Napisz komentarz
Komentarze