Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:57
Reklama
Reklama

Zagłosuj na reprezentanta naszego powiatu w konkursie „Drzewo roku 2017”

Kasztany jadalne z Krajnika Górnego w gm. Chojna są w finale ogólnopolskiego konkursu „Drzewo roku 2017”. Ich historia opisana przez uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie spowodowała, że pokonały one kilkadziesiąt innych okazałych drzew z całej Polski! Chcąc uzyskać tytuł „Drzewo roku 2017”, w finale muszą pokonać jeszcze tylko 15 drzew. Aby tak się stało, potrzebny jest Twój głos na żywy zabytek naszego województwa, powiatu i gminy. Zagłosuj na 190-letnie kasztany jadalne z Krajnika Górnego.
Zagłosuj na reprezentanta naszego powiatu w konkursie „Drzewo roku 2017”

Autor: organizator

Głosowanie jest bardzo proste, zajmie Ci dosłownie MINUTĘ!

Jak głosować?

Po wejściu na stronę http://drzeworoku.pl/ 

/ i kliknięciu w miniaturkę zdjęcia nr 14, pokaże się informacja o drzewie. Głosujemy klikając w ikonkę „drzewka” na powiększonym zdjęciu. Z jednego adresu e-mail głos można oddać tylko raz. Zostanie on zaliczony po kliknięciu w potwierdzający link, wysłany na podany adres e-mail. Głosujemy do końca czerwca.

 

Co to za drzewa?

Kasztany jadalne - Krajnik Górny, gmina Chojna (woj. zachodniopomorskie)

Kasztan jadalny (Castanea sativa), wiek ok. 190 lat, obwód 4,40 m, wysokość ok. 6 m. Zgłoszony przez Gimnazjum i Szkołę Zawodową przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie.

Kasztany tworzą obecnie szpaler 7 starych drzew rosnących pomiędzy polami uprawnymi i są pozostałością przepięknej alei kasztanów jadalnych, która prowadziła do przypałacowego parku, założonego tu w XIX wieku przez berlińskiego asesora Carla Philipa Humberta z żoną Anną. Małżeństwo znało dzieła wybitnego teoretyka i praktyka ogrodnictwa Petera Josepha Lenne i zafascynowane jego projektami postanowiło zrealizować jeden z nich w swoim majątku. Powstał park według najnowocześniejszych wówczas trendów architektury krajobrazu. Jak na tamte czasy było to niezwykle nowatorskie i śmiałe przedsięwzięcie, które nie ma żadnych analogii na terenach wiejskich w skali całej dzisiejszej Polski.

Ówczesny park zajmował powierzchnię 5 ha, a jego największy rozkwit przypadał na drugą połowę XIX wieku. Od początku jego istnienia właściciele o korzeniach francuskich chcieli stworzyć tu „Małą Francję”. Cały obszar zaczęto obsadzać rożnymi gatunkami drzew i krzewów sprowadzanych prosto z Francji. Najbardziej spektakularnym elementem „Małej Francji” była Droga Kasztanowa. W krajobrazie Francji takie drogi czy szpalery są pospolite, ale na terenie dzisiejszej Polski jest to jedyne znane tego typu stanowisko. Kasztany do dziś obficie owocują, a ich nasiona wyróżniają się słodyczą i smakiem charakterystycznym dla form hodowlanych.

 

O konkursie napisaliśmy wcześniej m.in. tutaj:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/23481,pomoz-i-zaglosuj-kasztany-jadalne-z-krajnika-gorne



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama