Zadania w projekcie pozwoliły młodzieży nie tylko na poszerzenie wiedzy o ekosystemie jeziora Miedwie, ale również na podejmowanie działań, które przekładają się na wykorzystywanie ich w szkole i w domu.
Przykładem podjętych w konkursie działań były chociażby obserwacje procesu uzdatniania wody, jej oszczędzania i racjonalnego gospodarowania. Uczniowie brali także udział w akcji „Sprzątanie Świata”, porządkując swoje miejscowości oraz w akcji „Szkolne rady na odpady”, której celem była segregacja odpadów i pozyskiwanie np. makulatury bądź puszek aluminiowych. Projektowi towarzyszyły warsztaty ekologiczne związane z obszarami Natura 2000, podczas których młodzież wykonywała prace plastyczne dotyczące jeziora Miedwie. To one posłużą do zredagowania kalendarza na 2018 rok.
Podsumowaniem ekologicznego przedsięwzięcia były zaś konkursy: edukacyjny i fotograficzny cieszące się popularnością wśród uczniów ze: Szczecina, Stargardu, Gryfina, Gardna, Bań i Kołbacza. W pierwszym z nich młodzież musiała wykazać się ogromną wiedzą na temat ekosystemu jeziora Miedwie. W drugim z kolei wykonać zdjęcia i prace plastyczne o jeziorze Miedwie prezentujące ciekawe okazy fauny i flory oraz zbiornik wodny o różnych porach roku.
Przedsięwzięcie, wzorem lat ubiegłych otrzymało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dzięki pozyskanym środkom przyszedł czas, aby nagrodzić najaktywniejszych uczniów, ich opiekunów i placówki oświatowe. Na laureatów czekają smartwatche, namioty, powerbanki i rowery. Partnerami projektu są: Gmina Stare Czarnowo, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Finał X Konkursu Ekologicznego „Jezioro Miedwie 2017”
wtorek, 6 czerwca 2017 roku, godzina 9:00
Kołbacz, Zespół Szkół, ul. Cystersów 9
Napisz komentarz
Komentarze