W uzasadnieniu uchwały czytamy biografię Jerzego Chrabeckiego
Pan Jerzy Chrabecki urodził się w Lubaszu, ale mieszkał w Szczecinie, z którym był związany do roku 1981. Ukończył Technikum Handlowe, a następnie studia na Wydziale Inżynieryjno - Ekonomicznym Transportu Morskiego Politechniki Szczecińskiej. Przez wiele lat związany był zawodowo z gospodarką morską, pracował w Zarządzie Portu Szczecin oraz w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Baltona”.Od zawsze pasjonował się sportem i w latach sześćdziesiątych był bardzo dobrym i utalentowanym zawodnikiem szczecińskiego AZS odnoszącym sukcesy w biegach na średnich dystansach 800 i 1500 m. Po zakończeniu czynnego uprawiania sportu na klika lat przyjął posadę trenera w klubie.
W roku 1981 w okresie „Solidarności” Pan Jerzy Chrabecki wyemigrował do Austrii, gdzie podjął pracę związaną z opieką nad osobami niepełnosprawnymi w prowadzonym przez Caritas Austria Domu Pomocy Społecznej w podwiedeńskim Lanzendorfie.
Obserwując swoich podopiecznych i służąc im pomocą, Pan Jerzy Chrabecki doświadczył osobiście z jakimi ograniczeniami muszą się mierzyć codziennie osoby niepełnosprawne i postanowił wykorzystać swoje doświadczenie łącząc pracę zawodową ze sportową pasją dla idei integracji, która ma podkreślić wartość i godność osoby ludzkiej niezależnie od tego, jaki jest stan jej zdrowia, a także pozwala pokonać przeciwności i umożliwić szerszy kontakt z ludźmi.
W roku 1993 Pan Jerzy Chrabecki przybył po raz pierwszy do Rynicy. Tutaj posiada dom, w którym wspólnie z żoną mieszka przez kilka miesięcy w roku. Bardzo szybko poznał historię miejscowości, jej obecnych mieszkańców oraz byłych Ryniczan, którzy po wojnie opuścili swoje domy i mieszkają obecnie w Niemczech.
W tym samym roku założył European Association for Special Social Groups – Integrative Meetings of Friends z siedzibą w Wiedniu (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Specjalnych Grup Społecznych – Międzynarodowe Spotkania Przyjaciół) - organizację, której celem jest integracja osób niepełnosprawnych z osobami zdrowymi oraz działanie na rzecz pojednania między narodami.
Na potrzeby działalności stowarzyszenia Państwo Justyna i Jerzy Chrabeccy udostępnili swój dom w Rynicy 26, jako Europejskie Centrum Osób Niepełnosprawnych. W lecie 1994 r. w Rynicy odbyła się pierwsza integracyjna impreza pod nazwą „Dni Integracji – Rynica” z udziałem osób niepełnosprawnych z Austrii i Węgier, która była kontynuowana w następnych latach przekształcając się w Europejskie Spotkania Osób Niepełnosprawnych „Religia – Kultura – Sport”. Od roku 2002 rynickie spotkania powiązane są z pieszą pielgrzymką osób niepełnosprawnych na dystansie 42 km z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu do kościoła w Rynicy, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Rynickiej, Patronki Osób Niepełnosprawnych. Obraz namalowany przez niepełnosprawną artystkę został poświęcony w 2013 roku. Jego kopia została przekazana osobiście papieżowi Benedyktowi XVI w 2008 r. podczas specjalnej audiencji i znajduje się obecnie w Domu Polskim w Rzymie. Uczestnicy pielgrzymki biorą udział w uroczystościach religijnych, a msza św. sprawowana jest nieopodal wybudowanej z inicjatywy Jerzego Chrabeckiego przez mieszkańców Rynicy kamiennej kaplicy Matki Bożej. Na zakończenie trzydniowej imprezy, która oprócz wymiaru religijnego ma także wymiar sportowy uczestnicy biorą udział w organizowanych przy współpracy sołectwa Lubicz, parafii i mieszkańców festynie integracyjnym pod nazwą „Lubickie Spotkania Przyjaciół”.W czasie dziewięciu spotkań Lubicz gościł niepełnosprawnych z Austrii, Węgier i Ukrainy przybyłych po opieką Jerzego Chrabeckiego oraz reprezentantów Domów Pomocy Społecznej w Dębcach, Trzcińsku Zdroju i Nowym Czarnowie.
Najbardziej spektakularnym pomysłem Jerzego Chrabeckiego, o bardzo szerokim zasięgu, jest bieg sztafetowy niepełnosprawnych po Europie, który rozpoczął się w 1999 r. Celem tego biegu jest wyjście osób niepełnosprawnych do społeczeństwa, podkreślenie godności osoby niepełnosprawnej i ukazanie wartości i siły ducha tych osób. Uczestnicy Europejskiej Sztafety Osób Niepełnosprawnych przemierzyli niemal wszystkie kraje Europy od Gibraltaru, Sycylii i Grecji na południu, po Islandię i koło podbiegunowe w norweskim Fallun na północy. Pierwsza sztafeta niepełnosprawnych wystartowała w roku 1999, a na jej trasie znalazła się miejscowość Rynica. Na zakończenie 4. Biegu sztafetowego z miejscowości Mohacs na Węgrzech do Watykanu, Jerzego Chrabeckiego i uczestników sztafety, wśród których byli również mieszkańcy gminy Widuchowa, 8 maja 2002 r. przyjął na specjalnej audiencji papież Jan Paweł II. Podczas piętnastu edycji sztafety niepełnosprawnych w latach 1999 - 2013 uczestnicy odwiedzili 41 krajów, 254 miasta etapowe i pokonali łącznie dystans 33 200 km, z czego przebiegli 13 350 km.
W roku 1992 Pan Jerzy Chrabecki zorganizował po raz pierwszy integracyjne zawody sportowe mające postać wieloboju, w którym mogą brać udział osoby zdrowe i niepełnosprawne. Początkowo zawody rozgrywano w sześciu konkurencjach (hexathlon), a obecnie zawody mają formułę Decathlonu Osób Niepełnosprawnych, gdzie zawodnicy uczestniczą w dziesięciu konkurencjach specjalnie dobranych w taki sposób, aby dać równe szanse wszystkim uczestnikom niezależnie od stopnia niepełnosprawności. W zawodach organizowanych corocznie w różnych miastach w całej Polsce brali udział także mieszkańcy gminy Widuchowa z miejscowości Rynica i Lubicz. Podczas ostatniej 24. edycji Decathlonu, która miała miejsce w lipcu 2016 r. w Krakowie udział wzięła reprezentacja gminy z przedstawicielami młodzieżowych drużyn pożarniczych.
Mimo tego, że Pan Jerzy Chrabecki nie przebywa stale w Rynicy czuje się jej mieszkańcem. Z jego inicjatywy i przy zaangażowaniu niemałych środków wspólnie z sołtysem i mieszkańcami Rynicy zrealizował wiele przedsięwzięć, wśród których wymienić należy remont świetlicy i kościoła w Rynicy. Zupełnie przypadkowe spotkanie z przybyłą do Rynicy grupą Niemców, byłych mieszkańców wioski, zapoczątkowało owocną współpracą obecnych i byłych Ryniczan. Jerzy Chrabecki od 2002 roku zorganizował już 15 dorocznych spotkań z byłymi mieszkańcami, podczas których szczególnym wydarzeniem jest wizyta w kościele i na dawnym cmentarzu. Dzięki inicjatywie Jerzego Chrabeckiego i ogromnej pomocy mieszkańców przez lata zapomniany i zniszczony cmentarz za wsią został uporządkowany i ogrodzony. Krzyże zostały odmalowane, a tablice i ocalałe nagrobki zabezpieczone. Przed wejściem na cmentarz stoi ufundowana przez byłych mieszkańców Rynicy tablica upamiętniająca przodków będąca jednocześnie podziękowaniem dla polskiej społeczności za dążenie do pojednania między narodami Dwudziestopięcioletnia działalność Pana Jerzego Chrabeckiego na rzecz osób niepełnosprawnych, młodzieży oraz integracji europejskiej została wielokrotnie doceniona przez najwyższe autorytety, władze i gremia, które przyznały mu szereg znaczących wyróżnień:
- w roku 2005, który został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Sportu i Wychowania
Fizycznego nasz krajowy Komitet zorganizował konkurs pod nazwą „Mistrzowie sportu, mistrzowie życia”, który miał na celu pokazanie liderów w promowaniu sportu i wyeksponowanie zaangażowanych i charyzmatycznych trenerów oraz ludzi bezinteresownie oddanych idei wychowania przez sport. Jerzy Chrabecki został nominowany do Akademii Mistrzów Sportu – Mistrzów Życia jako jeden z laureatów z województwa zachodniopomorskiego,
- w 2007 r. Jerzy Chrabecki otrzymał „Nagrodę Starosty Gryfińskiego za promocję Powiatu” w kategorii animator współpracy międzynarodowej i w dniu 9 listopada 2007 r. otrzymał, podczas uroczystej akademii Statuetkę Bociana,
- w 2011 roku podczas 51. Mistrzostw Europy w Decathlonie, które odbywały się w miejscowości Izdebnik, z rąk starosty wadowickiego Jerzy Chrabecki otrzymał wyróżnienie za krzewienie idei integracji oraz statuetkę „Człowiek Wielkiego Serca” ,
- w 2015 r. Jerzy Chrabecki został laureatem Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej „Gaudium Et Spes” (z łac. Radość i Nadzieja) za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych,
- w dniu 25 stycznia 2006 r. w budynku Ambasady Polskiej w Wiedniu Jerzy Chrabecki odebrał z rąk Ambasadora RP Pana Marka Jędrysa Złoty Krzyż Zasługi – jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
Od sierpnia 2015 roku Pan Jerzy Chrabecki przebywa na emeryturze, ale nie rezygnuje ze swojej życiowej pasji. Ze zdwojoną energią planuje i realizuje kolejne edycje imprez, spotkań i zawodów, a 25. jubileuszową edycję Decathlonu planuje w tym roku zorganizować w Rynicy, w gminie Widuchowa, którą ukochał i w której czuje się równie dobrze jak w dalekiej Austrii.
Pan Jerzy Chrabecki to wyjątkowy człowiek, Polak z pochodzenia, Austriak z racji posiadanego obywatelstwa, ale dzięki temu co robił przez większość swojego dorosłego życia jest ze wszech miar Europejczykiem o ogromnym sercu otwartym na potrzeby innych osób niezależnie od narodowości, zdolności, sprawności fizycznej i intelektualnej, zawsze gotowy pomóc w potrzebie, a szczególnie pomóc uwierzyć w siebie i pokonać wszelkie bariery,czerpiąc przy tym radość z życia i kontaktu z innymi ludźmi. Dzięki swojej wyjątkowej osobowości, determinacji, bezinteresowności i poświęceniu
Pan Jerzy Chrabecki potrafił zjednać sobie życzliwość i przyjaźń nie tylko mieszkańców Rynicy, ale wielu osób w gminie Widuchowa- przedstawicieli władz samorządowych, duchownych, sołtysów oraz zwykłych ludzi, którzy udzielili mu swojego wsparcia oraz potrafili przełamać niewidoczne bariery uprzedzeń i otworzyć się na szlachetne inicjatywy, dzięki którym różnice przestały wreszcie dzielić, a zaczęły łączyć ludzi.
Za danie nam wszystkim wspaniałego przykładu szlachetności, wrażliwości i potrzeby otwarcia się na drugiego człowieka poprzez bezinteresowne działanie i niesienie pomocy innym pragnę wyrazić ogromną wdzięczność i podziękowanie.
W świetle przedstawionych powyżej faktów Pan Jerzy Chrabecki jest osobą szczególnie zasłużoną dla Gminy Widuchowa, dlatego też wnioskuję o nadanie Panu Jerzemu Chrabeckiemu Honorowego Obywatelstwa Gminy Widuchowa, jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania.
Napisz komentarz
Komentarze