W dniach 8-15 maja 2017 r. odbędzie się XIV edycja Tygodnia. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”.
Chcemy, by Biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, zatem hasło "Biblioteka. Oczywiście!" ma wzmocnić ten przekaz. Hasło odpowiada także na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?". Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.
Program gryfińskiej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zawiera:
8.05.2017, godz. 10.00, Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży I p. – „Sztuka zadawania trudnych pytań. Wywiad i inne gatunki dziennikarskie w praktyce” - warsztaty dziennikarskie dla uczniów klas VI i gimnazjum prowadzone przez p. Daniela Łozę - absolwenta Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
8.05.2017, godz. 16.00, Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Sala konferencyjna I p. – wernisaż wystawy „Kolej Bernarda Jarzembowskiego”, zawierającej eksponaty związane z kolejnictwem, w tym unikalny dalekopis Morse’a służący do porozumiewania się pomiędzy kolejarzami niemieckimi i polskimi bez konieczności znajomości języka.
8–30.05.2017 – Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Sala konferencyjna I p., hol na II p. – wystawa pt. „Kolej Bernarda Jarzembowskiego”, unikalne eksponaty z kolekcji gryfinianina, pasjonata kolei.
9.05.2017, godz. 9.00 - Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży I p. – warsztaty twórczego pisania z pisarką Dorotą Schrammek dla uczniów klas III-V pt. „Jak mogę zostać pisarzem? Tworzymy własną książkę!”
9.05.2017, godz. 11.30 – Filia Biblioteczna w Chwarstnicy – warsztaty twórczego pisania z pisarką Dorotą Schrammek dla uczniów klas III-V pt. „Jak mogę zostać pisarzem? Tworzymy własną książkę!”
9.05.2017, godz. 14.00 – Filia Biblioteczna w Wełtyniu – warsztaty twórczego pisania z pisarką Dorotą Schrammek dla uczniów klas III-V pt. „Jak mogę zostać pisarzem? Tworzymy własną książkę!”
9-12.05.2017 - Biblioteka Publiczna w Gryfinie – zbiórka publiczna pod hasłem „Książka za złotówkę”, będzie tam można zakupić używane książki za symboliczną złotówkę lub zostawić swoje przeczytane książki na sprzedaż. Zebrane środki będą przeznaczone na zakup nowych pozycji do księgozbioru Biblioteki.
11.05.2017, godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Sala konferencyjna I p. - spotkanie autorskie oraz warsztaty z Piotrem Stankiewiczem autorem książki pt.: "Sztuka życia według stoików". Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
12.05.2017, godz. 12.00 - Biblioteka Publiczna w Gryfinie, Sala konferencyjna I p. – spotkanie autorskie z Arkadym Radosławem Fiedlerem, synem słynnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera, poświęcone jego podróży do Amazonii, śladami ojca.
Jakub Sieradzki, Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteka Publiczna w Gryfinie
Napisz komentarz
Komentarze