Policja informuje, że nigdy nie załatwia takich spraw przez telefon. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Dorośli zapominają o zasadzie ograniczonego zaufania wobec obcych ludzi, stają się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą kończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
W przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
-Poinformować o takiej sytuacji Policję,
-Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
-Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
-Potwierdzić informację u innych członków rodziny
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112 – radzi oficer prasowy asp. szt. Bogumił Prostak.
Napisz komentarz
Komentarze