Mudanjiang Concert Hall, by w kolejnych dniach wystąpić w siedmiu innych prestiżowych salach koncertowych Chin, tj. zaprojektowany w stylu europejskim Dalian People's Culture Club, z widownią mieszczącą blisko 1000 osób, kompleks dwóch teatrów Dalian Development Area Grand Theatre, Jilin City People’s Theatre, Zhili Grand Theater, Liuzhou Culture and Art Center, centrum kultury i sztuki wyposażone m.in. w 320 sal muzycznych, Film World z 6 salami, bank, hotel, budynek biurowy, klub rozrywkowy, dom muzyczny, bar rekreacyjny czy salę gimnastyczną oraz Fujian Grand Theatre w Fuzhou, teatr słynący z przedstawień operowych i muzyki na żywo czy Jiangxi Art Center w Nanchang.
– Wszystkie występy spotkały się z wielkim entuzjazmem publiczności, dziesiątkami rozdanych autografów i nowymi, dużymi planami na przyszłość – mówi Emilia Goch Salvador, altowiolistka i szefowa Baltic Neopolis Orchestry –
Promowaliśmy szczecińskich artystów również poprzez sprzedaż płyt i prezentację naszej wspaniałej Akademii Sztuki w Szczecinie, jako miejsca do którego warto przyjeżdżać i studiować! Nie tylko muzykę...
Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra. W składzie kwartetu poza Emilią Goch Salvador na altówce, znajduje się portugalski skrzypek, koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra Emanuel Salvador oraz polski skrzypek, pierwszy koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki Radosław Pujanek i koncertujący solo z licznymi orkiestrami wiolonczelista Tomasz Lisiecki.
– Trasa koncertowa po Dalekim Wschodzie, to zupełnie inne realia niż znane nam dobrze realia europejskie, dlatego było to dla nas duże przeżycie – wspomina Emilia Goch Salvador. – Koncertowaliśmy w składzie złożonym z liderów Baltic Neopolis Orchestry, a ciekawostką jest to, że i w repertuarze przemyciliśmy ze sobą pierwiastek polski, czyli utwory uznanego na świecie Mikołaja Góreckiego i laureata licznych Fryderyków Pawła Łukaszewskiego.
W repertuarze koncertów w Chinach znalazły się także kwartety smyczkowe Ludwiga van Beethovena czy Philipa Glassa oraz utwór Franza Schuberta Śmierć i dziewczyna.
W tournée po Japonii szczecińskiemu zespołowi towarzyszył zaś znakomity skrzypek Vasko Vassilev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie oraz światowej sławy pianistka Ingrid Fujiko Hemming.
– Spotkania z Vasko, który koncertuje przy pełnych salach na całym świecie, a w naszej orkiestrze pełni funkcję dyrektora artystycznego to zawsze powód do radości – ekscytuje się Goch Salvador. – Fujiko jest za to artystką bardzo kochaną w Japonii i wielką gwiazdą YouTube, jej koncerty mają gigantyczną liczbę odsłon. Obiecała nam już kilka występów w Szczecinie i regionie tego lata, więc będzie jej można wkrótce posłuchać także w Polsce. Tak samo, jak i Vasko weźmie udział w organizowanym przez nas po raz trzeci Baltic Neopolis Festival, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki.
Tymczasem artyści wystąpili razem w kwietniu w Japonii, m.in. w Act City Hamamatsu, kompleksie złożonym z sal koncertowych, wystawowych, kongresowych, ćwiczeniowych oraz miejsc rekreacji. W repertuarze koncertów znalazły się utwory Brahmsa, Chopina, Beethovena i Paganiniego.
–Podobnie, jak przy okazji naszej październikowej trasy po Azji Południowo-Wschodniej w ramach TOYOTA CLASSIC TOUR 2016, tak i teraz trudno było o bilety na koncerty, a nasze występy kończyły się owacjami na stojąco i rozdawaniem dziesiątek autografów – podsumowuje Emilia Goch Salvador. – Jestem przekonana, że będziemy wracać z koncertami do Azji coraz częściej.
Trasa koncertowa Baltic Neopolis Quartet po Chinach i Japonii objęła łącznie 10 koncertów, trwała 20 dni. Partnerem trasy był Instytut Adama Mickiewicza, którego celem jest popularyzowanie polskiej kultury na świecie.
Warto przypomnieć, że w 2016 roku Baltic Neopolis Orchestra jako pierwsza i jedyna polska orkiestra uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji. Była to 27. odsłona tej prestiżowej trasy koncertowej o charakterze charytatywnym. Artyści wystąpili w najznamienitszych salach koncertowych w takich krajach, jak: Brunea, Filipiny, Indonezja, Laos, Malezja, Singapur, Kambodża czy Wietnam, gdzie wśród publiczności zasiadło wielu wpływowych gości, przedstawicieli świata polityki, biznesu i kultury, ale także najwyższych władz. Z kolei w Japonii nakładem Universal Music ukazała się właśnie płyta z gatunku Boogie Woogie „Viano Universe” z udziałem Baltic Neopolis Quartet, znakomitego skrzypka Vasko Vassileva oraz wybitnego pianisty - Keito Saito.
Napisz komentarz
Komentarze